• 2012-09-11

Multimedialny labirynt sióstr Bui

Od 10 września w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę sióstr Bui (Julia i Mai Bui-Ngoc) Gęstość. Kuratorem wystawy jest Fabio Cavallucci. Ekspozycja stanowi kolejną odsłonę Bank Pekao Project Room.

Siostry Bui, „Ariadny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siostry Bui, „Ariadny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gęstość to projekt złożony z wielu elementów. Po wejściu do sali publiczność zanurzy się labiryncie zbudowanym z białych sznurków, na których raz po raz będą pojawiały się będą obrazy wyświetlane z kilku projektorów. Będą pojawiać się i rozszerzać. Z każdego kąta sali będą dobiegały dźwięki pojedynczych instrumentów, które w pewnym punkcie labiryntu zaczną się ze sobaą synchronicznie łączyć. Projekt ma oddziaływać na zmysły widza, pobudzać jego synestetyczne krążenie, partycypację, jednocześnie subtelnie podważając świadomość, że porusza się w świecie, w którym wymiary i odległości są pewne. Julia i Mai Bui wykorzystując swoje różnorodne doświadczenia artystyczne z pogranicza video, teatru, tańca, rzeźby i architektury stworzą wizję tajemniczego, świetlistego mikrokosmosu, w którym nadrzędną rolę odgrywa doświadczanie poprzez zmysł słuchu, wzroku i dotyku.

W pewnym stopniu to właśnie Siostry Bui robią od lat w swoich video i filmach: kwestionują pewniki percepcji, bawią się wymiarami, gatunkami, zasadami newtonowskiej fizyki. Julia Bui-Ngoc i Mai Bui-Ngoc, córki Polki i Wietnamczyka, spajają w jedno dość odległe doświadczenia. Trzy lata temu siostry stworzyły zespół twórczy, który zajmuje się sztuką, teatrem, kinem i reklamą. Czasem współpracują z innymi artystami – w tym wypadku z Jarkiem Jóźwikiem, autorem muzyki.

Fabio Cavallucci

Julia Bui-Ngoc jest rzeźbiarką, reżyserką, tancerką i choreografką. Ukończyła ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby w 2011 roku. Swoją wrażliwość artystyczną rozwinęła u boku profesora Grzegorza Kowalskiego w pracowni multimedialnej. Julia jest autorką kilkunastu prac video, spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych. Jej prace były wielokrotnie nagradzane i wystawiane w Polsce i za granicą m.in. w Muzeum Narodowym w Pradze, CSW w Warszawie, festiwalu Japon Expo Nicea (Francja), Readymade Film Fest w Los Angeles. Przez wiele lat byłą związana z teatrem Gardzienice. Jest twórczynią Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi.

Mai Bui Ngoc jest z wykształcenia architektem oraz reżyserem filmowym i operatorem kamery. Wielokrotnie zdobywała tytuły mistrzyni Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu wu-shu). Pracowała jako architekt we Francji i Irlandii. W Polsce związana była z jednym z najlepszych biur architektonicznych – Biurem Jems Architekci, zdobywając w tym czasie liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach branżowych. Zajmuje się również video-artem oraz filmem krótkometrażowym. Na jej twórczość wizualną mają wpływ liczne podróże po świecie i wieloletnie doświadczenie w pracy architekta.

Siostry Bui (Julia i Mai Bui-Ngoc), Gęstość
Wernisaż: 10 września 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 23 września 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Kurator: Fabio Cavallucci

Dodaj komentarz