• 2012-09-10

Sigur Rós w Kinie Pod Baranami

16 września, w dniu koncertu Sigur Rós podczas festiwalu Sacrum Profanum, w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędą się projekcje filmów Heima oraz Inni – dokumentów poświęconych islandzkiemu zespołowi.

Sigur Rós: „Inni/Heima” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sigur Rós: „Inni/Heima” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heima po islandzku znaczy w domu lub ojczyzna. W 2006 roku, w czasie niekończącego się, magicznego islandzkiego lata, Sigur Rós zagrało kilkanaście niezapowiedzianych koncertów w swoim kraju, dla swoich rodaków i przyjaciół. Gościli w lokalnych domach kultury, na miejskich placach, opuszczonych postindustrialnych budynkach, a nawet w sklepie z kawą lub po prostu w górskim plenerze. Całe tournée, złożone z 15 koncertów zostało sfilmowane i pokazane szerszej publiczności 27 września 2007 roku podczas Reykjavík International Film Festival. Dokument Heima to niezwykły wgląd w wewnętrzny świat jednego z najbardziej skromnych i oryginalnych zespołów na świecie, sfilmowanego w swoim naturalnym otoczeniu.

Inni to dokument stanowiący zapis koncertów zespołu w londyńskim Alexandra Palace w 2008 roku. Inni jest swego rodzaju kontrapunktem wobec obfitującej w lokalny koloryt Heimy. Reżyser, Vincent Morisset (autor koncertowego albumu Miroir Noir Arcade Fire) koncentruje się wyłącznie na muzyce, członkach zespołu, dźwięku i instrumentach. To niemal monochromatyczny obraz oferujący niezwykle bliską relację z zespołem, z pominięciem publiczności. Film, pierwotnie nagrany na tradycyjnej, 16 milimetrowej taśmie został wyświetlony i zarejestrowany cyfrowo z wykorzystaniem przeróżnych, często nietypowych filtrów optycznych. Całość sprawia wrażenie nagrania sprzed lat odnalezionego na długo nieodwiedzanym strychu. W filmie znalazły się również materiały archiwalne zarejestrowane w czasie pierwszych dziesięciu lat istnienia zespołu.

Heima, Inni
Pokazy specjalne
16 września 2012 r., godz. 12.00 i 14.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz