• 2012-09-10

Lidia Ostałowska Bolało jeszcze bardziej – premiera

10 września nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka Lidii Ostałowskiej pt. Bolało jeszcze bardziej.

Lidia Ostałowska „Bolało jeszcze bardziej”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Lidia Ostałowska „Bolało jeszcze bardziej”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Bolało jeszcze bardziej to zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, z Przerośli Gołdapskiej, łódzkich Bałut, katowickich Bogucic, Wrotnowa, Białej Podlaskiej. Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny. Bolało jeszcze bardziej to niema skarga ludzi, którzy sobie nie radzą. Jednak gdzieś w tle książki Lidii Ostałowskiej znajdziemy także bezcenną opowieść o nas i naszej niewrażliwości społecznej.

Lidia Ostałowska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za komuny reporterka Przyjaciółki i Itd, a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka Gazety Wyborczej. Autorka reportaży o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan (drugie wydanie 2012), a w 2011 roku książka reportażowa Farby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012).

To prawdziwa wizytówka kunsztu reporterskiego Lidii – zbiór tekstów o polskim bólu. Tym z wielokulturowych Mazur, upadającego pegeeru i bezrobotnych Bałut. Część powstała ponad dekadę temu, ale nie straciły aktualności dzięki zdolnościom autorki do podsłuchiwania, rozmawiania i obserwacji. Z mozaiki ludzkich problemów wyłania się obraz kraju w wiecznej transformacji, żyjącego przeszłością i nieodkupionymi winami. Kraju poranionego od morza do gór.

Sylwia Chutnik

Lidia Ostałowska Bolało jeszcze bardziej
Data wydania: 10 września 2012 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz