• 2012-09-10

Jak to jest w kinach od października

26 października na ekrany kin wejdzie Jak to jest – brytyjska komedia dla młodzieży w reżyserii Bruce’a Webba.

Kadr z filmu „Jak to jest” w reżyserii Bruce'a Webba (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Jak to jest” w reżyserii Bruce'a Webba (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nagradzany na festiwalach kina młodego widza na całym świecie (w tym na poznańskim Ale Kino!) film opowiada o relacjach dorosłych i młodych, stawiając jednocześnie pytanie o to, czym jest dorosłość i co to znaczy być dojrzałym i odpowiedzialnym. To świetny przykład mądrego kina, które pozostaje nieznane szerszej publiczności i które jest kwintesencją programu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Dwóch nierozłącznych przyjaciół, Robbie (Josh Bolt) i Ziggy (Eugene Byrne), spędza razem ostatnie dni wakacji. Za plecami rodziców eksperymentują z alkoholem, zdobywają pierwsze doświadczenia erotyczne ze starszymi dziewczynami i marzą o wszystkim, co zakazane. Ich młodzieńcza beztroska kończy się w chwili, gdy Robbie nagle trafia do szpitala, a lekarze diagnozują u niego poważną wadę serca, która może doprowadzić do śmierci. Robbie jest świadomy swoich problemów zdrowotnych, a podczas pobytu w szpitalu dręczy go niespokojna myśl: nie chce umrzeć jako prawiczek. Wiedząc, że w tak wstydliwej sprawie nie może liczyć na dorosłych, prosi Ziggiego o pomoc. Na wygadanego, lecz równie niedoświadczonego chłopaka, spada odpowiedzialność za spełnienie prawdopodobnie ostatniego życzenia przyjaciela. Ziggy obiera najbardziej niemożliwy plan, dzięki któremu nieraz wpadają w kłopoty, lądując w domu publicznym czy policyjnym radiowozie.

Spontaniczny i pełen przekory film wkrada się w prywatny świat dorastających chłopców. Jak to jest – z pozoru komedia o seksie – to przede wszystkim pozbawiona sentymentu opowieść o prawdziwej przyjaźni i dojrzewaniu.

Jak to jest (The Be All and End All)
Reżyseria: Bruce Webb
Scenariusz: Steve Lewis, Tony Owen
Zdjęcia: Zillah Bowes
Występują: Josh Bolt, Eugene Byrne, Neve McIntosh, Connor McIntyre, Beverley Eve
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
W kinach od 26 października 2012 roku

Dodaj komentarz