• 2012-09-10

Festiwal Filmowy Pięć Smaków – Focus: Malezja

24 października w Warszawie rozpocznie się Festiwal Filmowy Pięć Smaków, który w tym roku przyjrzy się bliżej kinematografii Malezji.

Zdjęcie z filmu „Bunohan", reż. Dain Said (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie z filmu „Bunohan", reż. Dain Said (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co rok Festiwal Filmowy Pięć Smaków jedną z sekcji poświęca wybranej kinematografii krajów Południowo-Wschodniej Azji. Szósta edycja dedykowana jest Malezji. Malezja, nazywana wraz z Singapurem tygrysem Azji Południowo-Wschodniej, to kulturowo najgorętszy kraj regionu. Kraj fascynujący różnorodnością etniczną, w którym technologicznemu postępowi towarzyszy staranne pielęgnowanie tradycji. Po długim okresie konfliktów na tle narodowościowym, od lat w pokoju żyją tu obok siebie przede wszystkim trzy społeczności: rdzenna – malajska, chińska i mniej liczna, hinduska. Każda prezentuje zupełnie, często skrajnie inne wartości, wyznaje inną religię, z których dominującą jest Islam.

Współczesna sztuka Malezji, także filmowa, wraz z gospodarczym ożywieniem ostatniej dekady, przechodzi istotne przemiany. Choć wśród produkcji rodzimego przemysłu kinematograficznego dominują melodramaty i kino akcji, silnie rozwija się także kino autorskie i niezależne. Obrazy malezyjskiej nowej fali są obecne i wyróżniane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych. Coraz częściej tytuły niekomercyjne odnoszą sukces w narodowych box-office’ach, powstaje też coraz więcej filmów środka. Aktualnie w Malezji produkuje się prawie 100 filmów rocznie. W tych statystykach kraj jest liderem regionu.

Focus: Malezja - jedna z głównych sekcji Pięciu Smaków, dedykowana jest młodemu pokoleniu filmowców malezyjskich, którzy biorą udział w przemianach rodzimego kina i w autorski, odważny sposób pokazują codzienność swojego kraju. Trzonem sekcji będzie przegląd filmów jednego z najbardziej obiecujących reżyserów Wschodniej Azji – Woo Ming Jina, który w swojej pracy skupia się na relacjach natury i człowieka. Portretuje życie zwykłych Malezyjczyków, mieszkających na nietkniętej nowoczesnością prowincji, przysłuchuje się historiom opowiadanym przez otaczających go ludzi. Widzowie Pięciu Smaków obejrzą jego przedostatni film: Fabryka tygrysów (2010), który zaprezentowano w Piętnastce reżyserów - prestiżowej sekcji festiwalu w Cannes, a także filmy: Słoń i morze,  Kobieta w ogniu szuka wody i Seru oraz produkcje telewizyjne Dni turkusowego nieba.

Zdjęcie z filmu „Fabryka tygrysów", reż. Woo Ming Jin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie z filmu „Fabryka tygrysów", reż. Woo Ming Jin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poza retrospektywą, w sekcji znajdzie się wyróżniony głównymi nagrodami na festiwalach w Pusan i Rotterdamie, pełnometrażowy debiut Tan Chui Mui – Love Conquers All (2006). Młoda dziewczyna przenosi się z prowincji do Kuala Lumpur. Tam, pomimo czekającego na nią w domu narzeczonego, wdaje się w romans, który stopniowo przeradza się w coraz głębszą, fatalną zależność. Inny film nowej fali który pokaże Pięć Smaków to Rain Dogs (2006) w reżyserii Ho Yuhang – historia chłopca z małego miasteczka, który po ukończeniu szkoły trafia do dużego, głośnego Kuala Lumpur. Film urzekał widzów najważniejszych światowych festiwali filmowych swoją niezwykłą, wrażliwą atmosferą.

Songlap (2011) w reżyserii Fendiego Mazlana i Farizy Azliny oraz Bunohan (2011) w reż. Daina Saida to filmy, które przebojem zdobyły szczyty malezyjskich box-office’ów. Pierwszy z nich to mięsisty dramat, który prowadzi widzów w najmroczniejsze zakątki stolicy Malezji. Opowieść o dwóch braciach zajmujących się nielegalnym handlem dziećmi, z których jeden, po śmierci przyjaciela, podejmuje walkę o odkupienie próbując pomóc jego siostrze. Kick-boxer, który uciekł przed śmiertelnym pojedynkiem, ścigający go zabójca i skorumpowany biznesmen to bohaterowie drugiego filmu: Bunohan – trzej bracia, którzy w ciągu lat rozłąki stali się sobie obcy. Spotykają się w rodzinnej wiosce, gdzie wychodzące na światło dzienne sekrety ich ojca pogłębiają pasmo gwałtu, zdrady i śmierci.

W programie Focus: Malezja znalazł się również wyjątkowy nowelowy film 15Malaysia (2010), będący komentarzem młodych twórców do otaczającej ich rzeczywistości. Wśród reżyserów biorących udział w projekcie są najważniejsze nazwiska malezyjskiego kina, w tym Yasmin Ahmad. Reżyserka, która zmarła niepodziewanie 3 lata temu, w swoich filmach zwykła poruszać istotne tematy podziałów etnicznych i społecznych nierówności. Zagadnienia te pokazywała często w romansowej estetyce bollywoodu, która jednakże nie umniejszała ich ważności. Widzowie Pięciu Smaków zobaczą również ostatni pełnometrażowy film Yasmin Ahmad – Talentime z 2009 roku, w którym konkurs talentów splata losy bohaterów należących do odmiennych nacji.

Festiwal Pięciu Smaków
od 24 do 30 października 2012
Warszawa

Dodaj komentarz