Raster Editions – inauguracja nowego sezonu

8 września w warszawskim Rastrze w ramach cyklu Raster Editions odbędzie się dyskusja Modzelewski na nowo. O przywróceniu do życia mebli zapomnianego mistrza polskiego wzornictwa.

Raster Editions: W samo południe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Raster Editions: W samo południe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelna kwartalnika 2+3D Czesława Frejlich. Udział wezmą: Anna Maga (MNW), Kuba Sobiepanek. Dyskusja poświęcona będzie jednej z zapomnianych, a niewątpliwie interesujących postaci polskiego dizajnu – Romanowi Modzelewskiemu. Anna Maga przybliży sylwetkę projektanta, a Kuba Sobiepanek opowie o wznowieniu produkcji foteli Modzelewskiego oraz zademonstruje jeden z pierwszych wyprodukowanych przez siebie mebli. Będzie to okazja do zastanowienia się nad plusami i minusami reedycji historycznych projektów.

Roman Modzelewski (1912-1997) był zafascynowany tworzywami sztucznymi i jako jeden z pierwszych w Polsce eksperymentował w tej dziedzinie. Mimo, że prace samego Modzelewskiego nie były powielane przemysłowo, jako pedagog kładł nacisk na przygotowanie studentów do projektowania wyrobów przeznaczonych do seryjnej produkcji.

Ponadto, o godzinie 16.00 Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na pokaz filmu sci-fi udźwiękawianego w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia pt. Milcząca gwiazda (reż. Kurt Maetzig, prod. Polska/NRD, 1959).

Przez cały dzień będzie można również oglądać dwie wystawy:

  • Eksperyment nie może być kontynuowany – przegląd postaw i eksperymentalnych działań twórczych praktykowanych w Warszawie (Fundacja Bęc Zmiana)
  • Nobuyoshi Araki – wystawa połączona ze sprzedażą. W Rastrze prezentowany będzie wybór dwudziestu erotycznych polaroidów Arakiego przedstawiających kobiece akty, ale i nie mniej seksualne ujęcia kwiatów oraz autorskie książki fotograficzne artysty wydane w ostatnich latach przez tokijską galerię Taka Ishii.

Raster Editions: W samo południe
8 września 2012 r.
Raster, ul. Wspólna 63
Warszawa

Dodaj komentarz