Niechciani goście w Liverpoolu

15 września w Liverpoolu odbędzie się wernisaż wystawy Niechciani goście zorganizowanej przez CSW Łaźnia w Gdańsku. Projekt zostanie pokazany w ramach City States Liverpool Biennale 2012. Kuratorem wystawy jest Agnieszka Kulazińska.

Autor: Oskar Hansen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Oskar Hansen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa oparta została na narracjach trzech miejsc – gdańskiej Starówki, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, oraz Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Ich opowieść rozpoczyna się w tym samym czasie, latach 50. ubiegłego stulecia i opowiada historię ideologii doby stalinizmu. Projekt oddaje budynkom głos, starając się przysłuchać ich opowieść.

Gościnność kojarzy nam się zazwyczaj z czymś dobrym, życzliwością okazywaną komuś bezinteresownie. W chrześcijaństwie rozumiana była jako praktyczna forma służenia Bogu. Czasami bywa jednak, że jesteśmy zmuszeni do bycia gościnnymi. Zdarza się bowiem, iż goście są nieproszeni. Gdańska Starówka i dwa budynki użyteczności publicznej zaprojektowane jako wizytówki nowego komunistycznego porządku, po jego upadku stały się nieproszonymi wizytatorami trwale wpisanymi w miejski krajobraz. Narracja tych miejsc to opowieść o, nie tak odległej, historii, kiedy ideologia była niewygodnym gościem, narzuconym miastu. Projekt Niechciani goście zamierza ujawnić treści ukryte w budynkach i postawić pytanie – jak polityka kształtuje miejską mentalność.

Artyści: Yael Bartana, Oskar Hansen, Alicja Karska & Aleksandra Went, Robert Kuśmirowski, Janek Simon, Kama Sokolnicka

Niechciani goście
Wernisaż: 15 września 2012 roku
Wystawa potrwa do 25 listopada 2012 roku
Liverpool

Kurator: Agnieszka Kulazińska

Dodaj komentarz