• 2012-09-08

Rendez-vous à Poznań prosto z Warszawy

Od 5 października w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu będzie można oglądać wystawę Macieja Stępińskiego Rendez-vous à Poznań.

Maciej Stępiński, „Rendez-vous à Poznań” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Maciej Stępiński, „Rendez-vous à Poznań” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Czy jest możliwe przejechanie samochodem trasy z Warszawy do Poznania w linii prostej? Maciej Stępiński, artysta i fanatyk motoryzacji, który od wielu lat interesuje się tematem drogi, postanowił to udowodnić. Zamierza dostać się na wernisaż własnej wystawy w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał, jadąc z Warszawy na wprost, przygotowanym specjalnie do tego projektu Range Roverem. Trasę pokona wraz z pilotem, który jest jednocześnie kuratorem projektu. W pracy Stępińskiego następuje odwrócenie procesu drogi, znanego choćby z amerykańskiego kina, ponieważ synonimem drogi dla artysty nie jest swobodne przemieszczanie się z dużą prędkością, ale pokonywanie przeszkód i mozolna jazda do celu.

Fot. Maciej Cioch, „Rendez-vous à Poznań” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Fot. Maciej Cioch, „Rendez-vous à Poznań” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Rendez-vous à Poznań to sugestywna próba redefinicji mitu romantycznego artysty oraz ciekawy cyniczno-krytyczny komentarz do roli kuratora w procesie zapewnienia artyście widzialności oraz sposobów finansowania produkcji wystaw przez muzea i galerie. Stępiński dwuznacznie gra z pojęciami spektakularności, jakiej wymaga się od pokazów sztuki, a także z pojęciem piękna, które tu rozumiane jest w sposób futurystyczny, co w epoce poprzemysłowej ma nostalgiczny posmak. Projekt łączy ze sobą wątki konceptualne i performance (dzieło jako efekt wyjątkowego fizycznego wyczynu). Przy okazji uruchamia dynamikę związaną z figurą przygody, zabawy, można rzec – chłopackiego wybryku.

Maciej Stępiński, Rendez-vous à Poznań
Wernisaż: 5 października 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 4 listopada 2012 roku
Galeria Miejska Arsenał
ul. Stary Rynek 6
Poznań

Kurator: Piotr Sikora

Dodaj komentarz