• 2012-09-08

Pierwsze tytuły 3. American Film Festival

13 listopada we Wrocławiu rozpocznie się 3. edycja American Film Festival. Znane są już tytuły pierwszych filmów, które będzie można obejrzeć podczas festiwalu.

Kadr z filmu „Freaky Deaky”, reż. Charles Matthau (źródło: materiały prasowe organizatora festiwalu)

Kadr z filmu „Freaky Deaky”, reż. Charles Matthau (źródło: materiały prasowe organizatora festiwalu)

Dzieła niezależne, ale głośne, często w gwiazdorskiej obsadzie to sekcja Highlights, która budzi największe emocje. Jedną z najważniejszych premier festiwalu będzie pokaz najnowszego filmu enfant terrible amerykańskiego kina Abla Ferrary 4:44 Last Day on Earth. Autor Złego porucznika przedstawia kameralną wizję końca świata z Willemem Dafoe i Shanyn Leigh w rolach głównych.

Spectrum to panorama kina amerykańskiego ostatnie­go roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. We Wrocławiu w tej sekcji zaprezentowane zostanie 15 filmów. Now, Forager: A Film About Love and Fungi to kameralny dramat dla miłośników Slow Foodu, osadzony w środowisku nowojorskich restauratorów i zbieraczy grzybów. W szalonej komedii Freaky Deaky w reżyserii Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) będzie można zobaczyć Christiana Slatera i Crispina Glovera. Jack and Diane Bradleya Rusta Graya to miks melodramatu, teen movie i horroru, opowieść o dwóch nastoletnich lesbijkach z Juno Temple, Riley Keough i Kylie Minogue w rolach głównych oraz z surrealistycznymi animacjami braci Quay. W programie także Sun Don’t Shine – połączenie kryminału i kina drogi w reżyserii Amy Seimetz – popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu Todda Solondza. Nie można przegapić również gorzkiego portretu brooklyńskich hipsterów, jakim jest pokazywane na festiwalu Sundance The Comedy Ricka Alversona.

American Docs to produkcje dokumentalne se­zonu, ukazujące oblicze Ameryki XXI wieku. W sekcji będzie można zobaczyć między innymi Me@theZoo – portret popularnego videobloggera Chrisa Crockera. Zaprezentowany zostanie również kolejny film Jonathana Demme’a (autora dokumentów muzycznych, takich jak Stop Making Sense, i fabuł takich jak Milczenie owiec) o słynnym piosenkarzu Neilu Youngu.

Ponadto na program festiwalu złożą się pokazy filmów eksperymentalnych prezentowanych w sekcji On the Edge, pokazy specjalne i retrospektywy.

American Film Festiwal
13-18 listopada 2012 r.
Kino Helios Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz