• 2012-09-07

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej po raz dwunasty

Rusza 12. edycja projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skierowanego do młodych odbiorców kina.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już w 30 miastach w całej Polsce uczniowie i ich nauczyciele mogą wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizatora Międzynarodowego Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W poprzedniej edycji uczestniczyło ponad 45 tysięcy młodych widzów.

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) powstał z myślą o młodych odbiorcach kina. Jego celem jest umożliwienie uczniom z całej Polski dostępu do niekomercyjnych, ambitnych filmów oraz zachęcenie ich do refleksji i rozmowy o poruszanych w nich tematach.

Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się do­wiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać

Jerzy Stuhr, ambasador projektu.

W projekcie NHEF od 2001 roku wzięło udział blisko 200 tys. uczniów wszystkich poziomów edukacyjnych oraz ponad 3 tys. nauczycieli z całej Polski. Idea programu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna – część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część – kulturowym i społecznym.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę internetową projektu. Rekrutacja trwa do końca września. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja młodego widza.

Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
październik 2012 r. – czerwiec 2013 r.

Dodaj komentarz