• 2012-09-06

Projekt Szczęście podczas Festiwalu Przemiany

9 września odbędzie się premiera pięciu filmów będących rezultatem Projektu Szczęście, przedsięwzięcia Davida Zaleskiego i Varvary Frol.

„Projekt Szczęście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Projekt Szczęście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Szczęście, w zamierzeniu pomysłodawców, jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy szczęście jest ograniczone wiekowo. Do projektu zaproszono seniorów-wolontariuszy, którzy zgodzili się podjąć aktywności zwyczajowo zarezerwowanych dla osób młodszych. Z pasją ćwiczą podczas aerobiku na barce, energicznie przeciągają linę, rywalizują podczas zawodów wędkarskich, pływają kajakami po trawie, uprawiają gimnastykę artystyczną na nadwiślańskiej plaży i razem z projektantką poszukują stylu. Uczestnicy mający jedynie odgrywać powierzone im role uruchamiają prawdziwe emocje i zdobywają się na odwagę, by ingerować w proces twórczy.

Seniorzy przechodzą przemianę podczas projektu – zyskują wiarę w siebie, odkrywają w sobie piękno i harmonię, przełamują schematy, nawiązują więzi i po prostu się bawią. Z aktorów wcielających się w konkretne role stają się prawdziwymi rzecznikami idei, że wiedza i doświadczenie dają moc, a aktywność, sport i zaangażowanie społeczne przynoszą szczęście. Każdego z pięciu dni uczestnicy projektu koncentrowali się na innej emocji, przyglądali się jej razem z choreografem i reżyserami. Filmy stanowią zapis tych działań i interakcji.

Projekt ma jeszcze jeden wymiar – ma przywrócić znaczenie warszawskim brzegom Wisły. Kiedyś były one miejscem spotkań i zabawy. Tu przychodzono poleżakować i poopalać się. Tu biło serce miasta. Działania, które podjęli seniorzy mają na nowo tchnąć życie w ten kawałek Warszawy.

„Projekt Szczęście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Projekt Szczęście” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera filmów odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu Przemiany, 9 września 2012 roku. Wtedy też w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik odbędzie się międzypokoleniowy piknik Projekt: Plaża. Podczas pikniku będzie można pograć w stare i nowe gry miejskie i podwórkowe, wziąć udział w akcji fotograficznej i hyde parku oraz w warsztatach partycypacji obywatelskiej dotyczących miasta przyjaznego seniorom.

Pomysłodawcami Projektu Szczęście są Varvara Frol i David Zalesky, którzy tworzą team kreatywny realizujący przedsięwzięcia artystyczne i komercyjne w obszarach fashion industrial oraz design social. Ich prace to poszukiwanie zrównoważonej przestrzeni łączącej sztukę, reklamę i biznes. Tworzą identyfikacje wizualne, projektują kostiumy i wnętrza komercyjne, produkują filmy, realizują kampanie społeczne i reklamowe, organizują eventy. Pracowali m.in. dla: Vogue Itali, Instytutu Polskiego w Pradze, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Instytutu Goethego w Warszawie, Jagi Hupało, Moniki Brodki, czy teamu Demirski-Strzępka.

Projekt Szczęście podczas Festiwalu Przemiany
9 września 2012 r., godz. 11.00-20.00
Park Odkrywców
Warszawa

Dodaj komentarz