• 2012-09-06

Pokaz Młodej Animacji w Kinie Autobusowym

Do 30 września, w każdy czwartek, Bracia Pawłowscy we współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku i spółką PKS Białystok zapraszają na Kino Autobusowe.

Kadr „Na Św. Wincentego", Stachu Furman, Młoda Animacja Studia Munka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr „Na Św. Wincentego", Stachu Furman, Młoda Animacja Studia Munka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekcje filmów związanych ze sztuką, które odbywać się będą w autobusie udostępnionym przez PKS Białystok. 6 września organizatorzy zapraszają na pokaz młodej animacji Studia Munka.

Projekcje rozpocznie Noise Przemysława Adamski. Film ten jest w zamyśle pracą audiowizualną, przy czym to dźwięk odgrywa tu poniekąd rolę wiodącą, antycypując tworzenie się obrazów. Film ten jest zarazem grą wyobraźni prowokowanej dźwiękiem. Odgłosy przenikające do mieszkania bohatera podlegają subiektywnej interpretacji, podsuwają przypadkowe obrazy, które wchodzą ze sobą w interakcje. Poszczególne dźwięki pozbawione swych wizualnych desygnatów wywołują wyobrażenia często odległe od swych rzeczywistych źródeł. Film zdobył Grand Prix Publiczności oraz nagrodę Short Waves PRO na Festiwalu Short Waves 2012. Zdobywaca Nagrody specjalnej Festiwalu Dwa Brzegi 2012. Kolejny – Rondo Artur Kordasa to krótka historia człowieka zmierzającego wydawałoby się w świadomie obranym kierunku i konkretnym celu. Budząc się o poranku na pustyni rozpoczyna swoją wędrówkę dobrze sobie znaną drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem, ostatkiem sił trafia w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem…

Rytułał Zbigniewa Czapli to sugestywny plastycznie zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami. Cykl nakładających się na siebie ludzkich działań przybiera często groteskowe, komiczne formy nieznośnych natręctw. Ten krótki film stawia nieśmiałe pytanie o złożoność, a właściwie mankamenty ludzkiej natury. Zachowania, gesty i przyzwyczajenia zarówno pana, jak i jego psa ukazują daleko idące podobieństwo, a wzajemna relacja to niekończący się cykl codziennych rytuałów. Bohater filmu żyjący na co dzień z psem (jego alter-ego) uwikłany w zestaw powtarzających się działań, nieoczekiwanie odkrywa przerażającą zwierzęcość swojej natury. Gwałtowne wyrwanie ze snu przerywa tę niepokojącą metamorfozę. Ale czy to był tylko sen?

Dróżnik Piotra Szczepanowicza to kameralny film, skupiony na człowieku i jego niewielkim otaczającym go świecie. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik w miejscu gdzie nikt praktycznie nie przechodzi, a żaden z pociągów nie zaznaje tam postoju. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Jednak nastaje dzień, w którym Dróżnika spotyka szansa zmiany swojego dość monotonnego życia.

Podczas pokazu widzowie zobaczą także Underlife Jarosława Konopki, który opowiada o narodzinach, przyjściu i odejściu. O tym czy człowiek może wyzwolić się spod wpływu, jaki wywiera na jego życie czas i miejsce narodzin, pojawienia się we własnym wózku. I czy jest się świadomym niewidzialnego, czasem destrukcyjnego wpływu przodków, za sprawą którego być może nigdy nie będziemy w stanie wydostać się z tego wózka.

Czwartkowy pokaz zakończą Na Św. Wincentego Stacha Furmana, makabryczna, ale pełna humoru – wydrapana szpilka na czarnym gipsie – wideokaseta z imprezy na cmentarzu, a w rolach głównych: diabły, demony, umarlaki oraz Dwa kroki za Pauliny Majdy – historia losów wiejskiej rodziny, której głównym tematem są rozstania, powroty i pożegnania. Jest to muzyczna impresja animowana, która wyraźnie nawiązuje do zjawiska emigracji i jest próbą odpowiedzi na pytanie – dlaczego? Dlaczego postanowiłem opuścić swój dom, swoją ulicę, swoje miejsce, swój kraj?

Kino Autobusowe
Od 30 sierpnia do 30 września 2012 roku,
w każdy czwartek o godz. 19.00
Galeria Arsenał
ul. Elektryczna 13
Białystok

Dodaj komentarz