• 2012-09-06

Projekt filmowy Inne światy Wernera Herzoga

12 października w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się otwarcie projektu Inne światy Wernera Herzoga zorganizowanego z okazji 70-lecia urodzin reżysera.

Werner Herzog na planie filmu „Cobra Verde”, Ghana 1987, copyright Deutsche Kinemathek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Werner Herzog na planie filmu „Cobra Verde”, Ghana 1987, copyright Deutsche Kinemathek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na szczególny projekt filmowy Inne światy Wernera Herzoga składa się wystawa multimedialna, retrospektywa filmów fabularnych i dokumentów, album monograficzny, interdyscyplinarna konferencja naukowa oraz panel ekspertów.

Werner Herzog jest ikoną współczesnego kina autorskiego. Wielki niemiecki reżyser, od lat mieszka w Los Angeles, kręci filmy na całym świecie. Urodził się 70 lat temu w Monachium, dzieciństwo spędził w małej bawarskiej wiosce, skąd wyruszył w swoją nieustającą podróż przez wszystkie kontynenty, z Arktyką włącznie, by realizować wyjątkową namiętność, którą jest przekraczanie wszelkich granic: geograficznych, językowych, społecznych czy politycznych. Eksperymentalne formy egzystencji i wydarzenia mają dla reżysera wymiar magiczny, bezustannie stawia czoła temu, co skrajne, zagadkowe, mityczne, nieracjonalne. Herzog, artysta-wizjoner, w swoich filmach nie daje jednoznacznych odpowiedzi, stawia jedynie uniwersalne pytania o istotę człowieczeństwa: sobie i światu. Ponad pół wieku temu nakręcił swój pierwszy film. Dziś ma w dorobku ich blisko 70: fabuł i dokumentów. Wydał kilka książek, reżyserował też opery i zagrał jako aktor w wielu filmach, ostatnio u boku Toma Cruise’a i Roberta Duvalla w Jack Reacher (2012).

Multimedialna wystawa, w kształcie dotychczas niereprezentowanym w naszym kraju, powstała przy współpracy z Deutsche Kinemathek – Muzeum Filmu i Telewizji w Berlinie, która dysponuje unikalnym zbiorem Sammlung Werner Herzog, przekazanym mu przez reżysera w 2008 r. Podczas wystawy pokazany zostanie w Polsce po raz pierwszy wybór nieznanych zdjęć i dokumentów z tego archiwum. Na ekranach plazmowych zaprezentowanych zostanie 10 dokumentów o Herzogu, seria wywiadów z reżyserem i wykład master class. Całość uzupełniają plakaty, obrazy i rysunki zainspirowane twórczością reżysera. W trakcie wystawy będzie miała miejsce premiera wortalu, poświęconego Herzogowi, przygotowanego przez berlińską Deutsche Kinemathek.

Retrospektywa filmów, obejmuje 22 wybitne dzieła z lat 1962-2011, zarówno legendarne fabuły: Aguirre, gniew Boży (RFN 1974), Zagadka Kaspara Hausera (RFN 1974), Nosferatu – wampir (RFN 1978), Fitzcarraldo (RFN 1982), jak i dokumenty: od wczesnej Fatamorgany (RFN 1970) po najnowsze Into The Abyss (Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania 2011 / premiera polska). Tak obszernego przeglądu filmów Herzoga jeszcze w Polsce nie było.

Album to trzeci element projektu, pierwsza monografia Herzoga na polskim rynku i jedna z nielicznych na świecie. Publikacja zawiera ponad 150 zdjęć, z czego 30 drukowanych jest po raz pierwszy w Polsce.

Podczas warszawskiej edycji projektu w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej odbędzie się panel dyskusyjny Fascynacje Herzogiem z udziałem wybitnych polskich i niemieckich ekspertów. Również w Warszawie odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowa, poświęcona twórczości Herzoga, zorganizowana przy współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.

Kuratorem projektu i autorem monografii jest Krzysztof Stanisławski, który pierwszy tekst o Herzogu opublikował w 1978 r. i od tamtej pory wydał kilkadziesiąt następnych.

Oficjalne otwarcie projektu:

  • 12 października – Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

Wystawa multimedialna i retrospektywa filmów:

  • 12-26 października – Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu / Kino Centrum, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
  • 23-28 października – Kino Pod Baranami w Krakowie, Rynek Główny 27 (bez wystawy)
  • 13-27 listopada – Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie, ul. Narbutta 50a
  • 23 listopada – 2 grudnia – Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

Pokaz prasowy filmu Into the Abyss (USA 2011) oraz prezentacja albumu monograficznego:

  • 8 listopada, godz. 12.00 – Goethe-Institut Warschau, ul. Chmielna 13A, Warszawa

Panel dyskusyjny Fascynacje Herzogiem:

  • II połowa listopada Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie, ul. Narbutta 50a

Interdyscyplinarna konferencja naukowa:

  • 16-18 listopada – Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ul. Chodakowska 19, Warszawa oraz Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie, ul. Narbutta 50a,

Inne Światy Wernera Herzoga
Projekt filmowy w 70-lecie urodzin reżysera
Toruń – Warszawa – Kraków – Wrocław
październik-listopad 2012 roku

Oficjalne otwarcie projektu
12 października 2012 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Toruń

 

Dodaj komentarz