• 2012-09-06

Billboard International w Oświęcimiu

W Oświęcimiu trwa międzynarodowy projekt artysty Joshuy Schwartza i MOCAK-u – Billboard International.

Thomas Mailaender, „FUN”, w ramach projektu Billboard International, Oświęcim 2012 (źródło: materiały prasowe)

Thomas Mailaender, „FUN”, w ramach projektu Billboard International, Oświęcim 2012 (źródło: materiały prasowe)

To niezwykłe dzieło site specific, tworzone przez 12 miesięcy, posługuje się billboardami reklamowymi rozmieszczonymi w mieście, udostępniając artystom przestrzeń Oświęcimia do zaprezentowania swojej twórczości. Po Yael Bartanie, Julien Berthier, Joannie Rajkowskiej przyszedł czas na francuskiego artystę Thomasa Mailaendera. Artysta wykonał napis FUN przy pomocy strzelby. Wystrzały uformowały na blaszy słowo, które w ironiczny i krytyczny sposób odnosi się do masowego ludobójstwa w obozie Auschwitz-Birkenau. Dzieło można obejrzeć na jednym z oświęcimskich billboardów.

Miejsce na zorganizowanie projektu wybrano ze względu na historię Oświęcimia, jego szczególny stan obecny i trudną, ale postrzeganą optymistycznie przyszłość. Dziewięćsetletnie dzieje miasta zostały odsunięte w cień przez wypadki II wojny światowej. Przez ostatnie siedemdziesiąt dwa lata teren ten był kojarzony na całym świecie z niemieckim obozem koncentracyjnym. W minionych trzech dekadach miasto stało się popularnym celem wycieczek turystycznych, przyciągając setki tysięcy odwiedzających rocznie. Podczas gdy zwiedzający miasto rezerwują sobie czas jedynie na wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau, mieszkańcy Oświęcimia starają się skierować ich uwagę również na to, co pozwoliłoby im samym otrząsnąć się z traumy i patrzeć w przyszłość.

Usytuowanie dokładnie pomiędzy Rynkiem Głównym w Oświęcimiu a terenem obozu koncentracyjnego sprawia, że Billboard International łączy, dosłownie i symbolicznie, tragiczną przeszłość z wiarą w jutro. Czyja historia? ma do zaoferowania mieszkańcom, turystom i przypadkowym przechodniom kontakt z pracami wybranych artystów, a także możliwość obserwowania, jak one funkcjonują i zmieniają otoczenie.

Billboard International ma na celu kuratorowanie wystaw i prezentację prac artystów na całym świecie w szerokim zakresie tak kontekstów i środków wyrazu, jak i wyboru miejsc wystaw. BI angażuje się zwłaszcza w projekty wiążące się z konkretną lokalizacją – zachęca artystów, aby pracowali nad koncepcjami, które podkreślają rolę danego miejsca w relacjach społecznych, zarówno na poziomie makro-, jak i mikrozbiorowości.

Główny pomysłodawca – Joshua Schwartz jest artystą multidyscyplinarnym, który mieszka i pracuje w Nowym Jorku. W swoich pracach wizualnych używa różnych środków wyrazu, od fotografii, przez rzeźbę, do performance, pozwalając, aby struktura konceptualna danego dzieła sama decydowała o jego formie. Jego projekty często zakładają wychodzenie prac poza galerie.

Joshua Schwartz – Billboard International
marzec – grudzień 2012 r.
Oświęcim

Dodaj komentarz