• 2012-09-05

David Lynch na Plus Camerimage

24 listopada w Bydgoszczy rozpocznie się kolejna edycja Plus Camerimage, podczas której David Lynch osobiście odbierze nagrodę za całokształt  twórczości.

David Lynch i Marek Zydowicz, Camerimage 2003, fot. Paweł Herzog (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Lynch i Marek Zydowicz, Camerimage 2003, fot. Paweł Herzog (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Lynch to prawdziwy indywidualista kina, twórca nie uznający artystycznych kompromisów, który pokazał widzom na całym świecie, że filmy nie muszą być racjonalne i wytłumaczalne, by urzekać zmysły, wzruszać serce i pobudzać umysł. Lynch opiera swoje filmy na logice snu, wprowadzając w jej ramy intelektualne zagadki, atmosferę niesamowitości oraz wszechobecną tajemniczość. Demonstruje, że na bazie podświadomości, marzeń sennych, fobii i wizualnej psychologizacji bohaterów można dokonać fascynującej wiwisekcji ludzkiej duszy. Już od lat młodzieńczych interesowały go projekty nietuzinkowe.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Plus Camerimage znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.

20. Plus Camerimage, poster (źródło: materiały prasowe organizatora)

20. Plus Camerimage, poster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Formuła Plus Camerimage, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. Plus Camerimage  jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Poza Konkursem Głównym Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Wideoklipów, Plus Camerimage Market, Plus Camerimage Forum, pokazy specjalne, premiery, różnego rodzaju przeglądy kina i retrospektywy, spotkania a także imprezy towarzyszące takie jak wystawy czy koncerty.

Liczne seminaria i warsztaty organizowane podczas Festiwalu przyciągają na festiwal zarówno wielu zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są one przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców. W trakcie swej dwudziestoletniej działalności Plus Camerimage  gościł tak znamienitych gości jak autorzy zdjęć Sven Nykvist, Vittorio Storaro, Vilmos Zsigmond, Conrad Hall i Roger Deakins, reżyserzy Peter Weir, Oliver Stone, Darren Aronofsky, Carlos Saura oraz John Schlesinger, aktorzy Val Kilmer, Keanu Reeves, Charlize Theron, Ed Harris, Viggo Mortensen i Jeremy Irons, a także dziesiątki innych.

20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage
Od 24 listopada do 1 grudnia 2012 roku
Bydgoszcz

Dodaj komentarz