• 2012-09-05

Korea – prawdziwy pejzaż

14 września o godz. 12.00 w Gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy współczesnej grafiki koreańskiej pt.: Jin-Gyeong: Prawdziwy pejzaż. Wydarzenie jest częścią Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Minho Kim, „Jeju Pong Tree 3” (źródło: materiały prasowe)

Minho Kim, „Jeju Pong Tree 3” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa prezentuje wybrane zjawiska z bogatej w indywidualności i dynamicznie rozwijającej się sceny graficznej Południowej Korei. Grafika Południowej Korei jest zjawiskiem niezwykłym, choć w Polsce mało znanym. Współczesną grafikę, podobnie jak i całą sztukę Południowej Korei cechuje ogromna otwartość na nowe tendencje, tak w zakresie idei artystycznych, jak i nowych form, technik i technologii kreacji artystycznej.

Szukanie nowych treści, metod przekazu i form ekspresji prowadzi w dziełach wielu grafików koreańskich do zerwania z tradycyjną formą grafiki opartej na matrycy i odbitce, albo przynajmniej do poszerzenia pola tradycyjnej grafiki.Jest to zarówno przejście od reliefu graficznego do działań przestrzennych i instalacji, jak i zastosowanie technik fotograficznych i cyfrowych form obrazowania, często użytych do tworzenia przekazów o charakterze publicystycznym i społecznym. Artyści koreańscy eksperymentują także w zakresie formatu dzieł graficznych. Wielkość obrazu graficznego, czy instalacji staje się czynnikiem przekazu.

Doświadczenie nowoczesności w sztuce, wyniesione przez wielu artystów koreańskich ze studiów zagranicznych, przeniesione, głównie w latach dziewięćdziesiątych, na grunt kształcenia artystycznego w Korei Południowej, spowodowało duże zmiany w charakterze sztuki współczesnej w Korei. Pojawiła się sprawa tożsamości sztuki koreańskiej i poszukiwania adekwatnego systemu kształcenia artystycznego. Wystawa ukazuje jakby w pigułce różnorodność współczesnej grafiki koreańskiej. Jej charakter, wyraźnie transartystyczny i uniwersalny, zawiera jednak cechy własnej tożsamości kulturowej i elementy indywidualnego przesłania poszczególnych osobowości każdego z dwunastu twórców.

Organizatorzy wystawy: Arts Council Korea (ARKO), Stowarzyszenie Grafiki Współczesnej Południowej Korei, Muzeum Narodowe w Krakowie, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Jin-Gyeong: Prawdziwy pejzaż
Wystawa Współczesnej Grafiki Koreańskiej
14 września – 28 października 2012 r.
Wernisaż: 14 września 2012 r., godz. 12.00
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach główny
Al. 3 Maja 1

Dodaj komentarz