• 2012-09-05

Jazz dla Jamesa

4 października w warszawskim Teatrze Imka odbędzie się koncert charytatywny zatytułowany Jazz for James. Wystąpią Aga Zaryan, Urszula Dudzuak, Stanisław Soyka.

James Wachira (źródło: materiały prasowe organizatora)

James Wachira (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku odbędzie się druga edycja koncertu Jazz for James. Aga Zaryan wraz z Urszulą Dudziak i Stanisławem Sojką spotkają się wspólnie na scenie Teatru Imka aby wesprzeć Jamesa. Każdy z artystów wykona swój autorski program. Będzie to wyjątkowa okazja aby posłuchać trzech niezwykłych osobowości ze świata muzyki na jednej scenie. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany dla Jamesa na ukończenie jego studiów na Uniwersytecie ISIU w Kenii.

James Wachira jest młodym Kenijczykiem, który w wyniku walk plemiennych został osierocony i jako najstarszy z rodzeństwa (James ma trzy siostry) stał się głową rodziny. Jedyną szansą na realną zmianę w życiu jest ukończenie przez Jamesa studiów, które umożliwią otrzymanie pracy i dalej poprawę warunków bytowych rodziny. W maju 2010 roku w Warszawie, w klubie Coco De Oro odbył się pierwszy koncert Soulfood Jam 4 James. Obok Agi Zaryan na scenie wystąpiła śmietanka polskiej muzyki jazzowej i soulowej – m. in. siostry Przybysz oraz Mika Urbaniak. Udało się zebrać sumę pieniędzy pozwalającą Jamesowi na rozpoczęcie studiów i ukończenie dwóch semestrów nauki.

James Wachira urodził się w 1984 roku w dystrykcie Laikipia w północnej Kenii. Jego rodzice byli rolnikami, wywodzącymi się z plemienia Kikuyu (jednego z 42 kenijskich plemion). W roku 1997 ówczesny rząd sprowokował konflikty plemienne. Koczownicze plemiona Samburu i Pokot zaatakowały tereny rolnicze i uprowadziły z wiosek wszystkie kobiety z plemienia Kikuyu. Wkrótce potem mężczyźni wyruszyli na poszukiwania żon i córek i podobnie jak one nigdy już nie powrócili do swoich rodzin. Do dziś nie wiadomo jakie były ich losy. James stracił w ten sposób oboje rodziców. Miał wówczas 13 lat i od tego momentu stał się odpowiedzialny za siebie i trzy młodsze siostry – Anne, Nancy i Priscillę. Odebrano im pozostałą po rodzicach ziemię. James pełni funkcję ojca rodziny. Od lat po0dejmuje się różnych działań w celu utrzymania całej czwórki. Zaspokaja to jednak zaledwie najbardziej podstawowe i doraźne potrzeby. Są miesiące kiedy ciężko związać im koniec z końcem. Jedyną szansą na realną zmianę w życiu całej czwórki jest ukończenie przez Jamesa studiów. Jamesem i jego siostrami zainteresowali się Inez i Tomasz Sudrowie – z fundacji Wata Kwa Watu Charitable Trust, małżeństwo od ponad dwudziestu lat mieszkające w Nairobi. Przez nich los Jamesa poznała Aga Zaryan, która postanowiła włączyć się w pomoc dla chłopaka angażując zaprzyjaźnionych artystów.

Jazz for James
4 października 2012 roku, godz. 20.00
Teatr Imka
Warszawa

Dodaj komentarz