• 2012-09-05

Grand Hostel na ARTLOOP Festival

Od 6 do 9 września w Sopocie w ramach ARTLOOP Festival będzie można oglądać instalację Grand Hostel Filipa Kozarskiego we współpracy z dizajnerami – Olą Wasilkowską, BudCud i Studiem Kompott.

„Grand Hostel” - Filip Kozarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Grand Hostel” - Filip Kozarski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez 4 dni Sopocianie i turyści będą mogli odwiedzać przestrzeń stworzoną z myślą o przyjemnym spędzaniu czasu, która jednocześnie jest komentarzem do sposobów zagospodarowania miejskiej przestrzeni.

Współczesne miasto to złożony, wielowątkowy organizm, którego przestrzeń publiczna boryka się z wieloma problemami – funkcjonalnymi, społecznymi, estetycznymi – miedzy innymi z komercjalizacją, prywatyzacją, zalewem reklam, ze standaryzacją rozwiązań, brakiem tożsamości. Te problemy, w połączeniu z globalnym kryzysem ekonomicznym i kryzysem wielkich wizji, każą szukać nowych sposobów tworzenia miejskich przestrzeni.

Takimi sposobami mogą być wszystkie te nieformalne i spontaniczne procesy, które mentalnie i fizycznie poszerzają terytorium miasta – na przykład poprzez artystyczną interwencję w miejscu publicznym, czasowe zawłaszczenie przestrzeni przez ulicznego sprzedawcę, lokatorski protest, festiwal uliczny, tymczasową architekturę, miejskie farmy na dachach budynków, adaptację opuszczonego budynku czy nowe sposoby używania przestrzeni przez pasjonatów miejskich sportów – parkour. Te spontaniczne akty używania miasta mogą spowodować zmianę jego postrzegania, nowe zachowania, a w konsekwencji odkrycie jego potencjału.

Architekci i dizajnerzy projektując przestrzeń publiczną coraz częściej przekraczają granice dyscyplin, szukają nowych rozwiązań nie tylko wśród obiektów, projektują także usługi, wydarzenia, taktyki, doświadczenia.

Instalacja Grand Hostel jest próbą stworzenia wieloaspektowej miejskiej przestrzeni w Sopocie. Na tymczasową architekturę obiektu wpłynęła chęć zmiany urbanistyki placu Przyjaciół Sopotu i sprawdzenia jego potencjału, potrzeba wprowadzenia spontaniczności, różnorodności, przygody i nieformalności do przestrzeni miasta, próba znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące kurortowości i obecności morza. Wątki te zostały spięte motywem hostelu, który pozwolił na połączenie wielu elementów w jednym obiekcie, wpisującym się w główny temat festiwalu.

Grand Hostel jest obiektem zbudowanym w większości z elementów wypożyczonych, lub takich, które mogą być powtórnie wykorzystane. Jego składowe, takie jak roślinność, miejsca do siedzenia i obserwowania, kubatura, dominujący charakter, funkcje prospołeczne, starają się uzupełnić braki placu.

Program instalacji składa się z elementów typowych dla prawdziwego hostelu – można tu znaleźć recepcję-informację, bar, artystyczne pokoje, taras widokowy, wypożyczalnie rowerów, pokój relaksacyjny. Jednak ich ogólnodostępny i intrygujący charakter tworzy nową jakość. Do zaprojektowania poszczególnych pokoi zostali zaproszeni projektanci zajmujący się problematyką przestrzeni publicznej – Aleksandra Wasilkowska, biuro BudCud, studio Kompott i poproszeni o wypowiedź w formie instalacji poruszającej problematykę kurortu, reprezentującą ich podejście do projektowania przestrzeni miejskiej.

Filip Kozarski – Grand Hostel
6-9 września 2012 r., godz. 12.00-22.00
Plac Przyjaciół Sopotu
Sopot

Dodaj komentarz