• 2012-09-05

Fotografia dzikiej przyrody w Zielonej Górze

5 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Fotografia dzikiej przyrody. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursów fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 – 2011, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie.  Kuratorem wystawy jest Anitta Maksymowicz.

Fotografia dzikiej przyrody, Stefano Unterthiner, Włochy, „Żurawia doskonałość" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia dzikiej przyrody, Stefano Unterthiner, Włochy, „Żurawia doskonałość" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i ósmy rok z rzędu w Polsce. Na wersję wystawy, prezentowaną przez Muzeum Ziemi Lubuskiej składa się 70 wybranych zdjęć z 10 ostatnich edycji, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 68 fotografów z 22 krajów, w tym 2 zdjęcia z Polski. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród 20 – 43 tys. fotogramów, nadsyłanych rokrocznie w latach 2002 – 2011.

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy:

  • podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi nurtów współczesnej sztuki,
  • stać się poważnym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,
  • inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,
  • przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość
Fotografia dzikiej przyrody, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia dzikiej przyrody, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia dzikiej przyrody

Wernisaż: 5 września 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna od 5 września do 7 października 2012 roku
Muzeum Ziemi Lubuskiej
ul. Niepodległości 15
Zielona Góra

Dodaj komentarz