Miejski aktywizm i interwencje w Warszawie

3 września w warszawskiej Galerii Raster odbyła się dyskusja z udziałem architektów, artystów, aktywistów i działaczy miejskich pt. Miejski aktywizm i interwencje.

Cooperativa: Platforma:Ursus, wystawa na dworcu PKP Warszawa Ursus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cooperativa: Platforma:Ursus, wystawa na dworcu PKP Warszawa Ursus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zaprosili uczestników do odważnego skonfrontowania się z pytaniem: Co my właściwie robimy? Dyskusja poświęcona została krytycznej analizie projektów i działań kulturalnych realizowanych w miejskiej przestrzeni publicznej. Czy rzeczywiście inicjują one istotne przemiany wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców, czy może pozostają zasłoną dymną, pozorną zmianą, bez wpływu na istniejący porządek? W czasie spotkania omawiane były zagadnienia z pola m.in. nowego urbanizmu, aktywizmu i stylów życia, styku sztuki i marketingu miejskiego, polityzacji przestrzeni miejskiej.

Piotr Bujas – architekt, projektant, researcher. Autor projektów realizowanych w Holandii, Belgii i Polsce. W swojej pracy łączy praktykę projektowania na granicy dyscyplin, w różnych skalach.

Angelika Fitz – teoretyk kultury, autorka i kuratorka wystaw z dziedzinie architektury i sztuki. Współpracowała z miastem Linz w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2009 i Unia Europejska-Indie Program wymiany kulturalnej. W projekcie Culburb jest krytykiem realizacji w Warszawie i Wiedniu.

Kacper Pobłocki – antropolog, adiunkt w UAM w Poznaniu. Absolwent University College Utrecht, Central European University oraz Center for Place, Culture and Politics (dyrektor: David Harvey). Za doktorat o polskich miastach otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich.

Jakub Szczęsny – architekt, współpracuje z grupą projektową Centrala i Studiem DECO. Jest współautorem nominowanej do nagrody Wdechy 2008 Instalacji Tymczasowej Muzeum Historii Żydów Polskich, hali sportowej w Bieruniu, wnętrz nowego Instytutu Cervantesa i innych.

Dyskusja: Miejski aktywizm i interwencje.
3 września 2012 r., godz. 19.00
Galeria Raster, ul. Wspólna 63, Warszawa

Dyskusja została zorganizowana w ramach projektu Synchronicity 2012.

Dodaj komentarz