• 2012-09-03

Festiwal Prapremier Teatralnych

29 września w Bydgoszczy rozpocznie się XI Edycja Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2012.

„Nieskończona historia”, reż. Piotr Cieplak (fot. A. Tomczyńska / źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nieskończona historia”, reż. Piotr Cieplak (fot. A. Tomczyńska / źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Prapremier ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję. Zaprezentujemy realizacje prapremierowe z całej Polski.

Do udziału zaproszono wiele głośnych i ważnych spektakli, m.in. Położnice szpitala św. Zofii w reż. Moniki Strzępki z Teatru Rozrywki w Chorzowie, Milusińscy w reż. Mai Kleczewskie, Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim w reż. Marcina Libera z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Ciała obce w reż. Jakuba Kowalskiego z Teatru Wybrzeże, Nieskończona historia w reż. Piotra Cieplaka z Teatru Powszechnego w Warszawie, Awantura warszawska. Waszyngton-Moskwa-Londyn w reż. Michała Zadary – spektakl zaprezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Jak być kochaną w reż. Weroniki Szczawińskiej z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Jak co roku, po każdym ze spektakli odbywać się będą spotkania z twórcami.

Aneks Festiwalu Prapremier w formule międzynarodowej odbędzie się po raz szósty, w tym roku potrwa od 13 do 16 października. W trakcie Aneksu zaprezentowany zostanie prapremierowy spektakl Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz dodatkowe przedsięwzięcia, których istotnym założeniem jest oddziaływanie zarówno na poziomie artystycznym, jak i obywatelskim. W tym roku Teatr Polski zaprezentuje spektakl Truskawkowa niedziela w reż. Grażyny Kani. Pokaz realizowany jest we współpracy z niemieckim teatrem Landesbűhne Niedersachsen Nord GmbH z Wilhelmshaven.

Tematem spektaklu będą kontrowersje dotyczące tzw. Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy, czyli wydarzeń z pierwszych dni II wojny światowej, podczas której doszło do masowych mordów na ludności niemieckiej, czego następstwem były czystki wśród ludności polskiej dokonywane przez żołnierzy niemieckich. Wśród polskich i niemieckich historyków wciąż nie ma zgody co do właściwego przebiegu zdarzeń oraz motywacji działań ludności polskiej i niemieckiej.

 XI Festiwal Prapremier Bydgoszcz 2012
Od 29 września do 9 października oraz od 13 do 16 października 2012 roku
Teatr Polski
Bydgoszcz

Dodaj komentarz