• 2012-09-01

Młodzi i Film – festiwal filmowy

10 września rusza kolejna edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Plakat festiwalu „Młodzi i film" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat festiwalu „Młodzi i film" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia festiwalu Młodzi i Film sięga wstecz niemal czterdziestu lat: pierwszy raz do Koszalina na przegląd pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Filmowe Młodzież na ekranie filmowcy zjechali się w 1973 roku.

Od 2007 organizatorzy bazują na dwóch polskich konkursach: dla twórców debiutujących filmami pełnometrażowymi oraz krótkometrażowymi. To dowartościowanie krajowego środowiska kinematograficznego, a z drugiej strony – także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy ciekawi są naszych rodzimych produkcji. Ponieważ są to debiuty, Festiwal na przestrzeni lat odzwierciedla też przeobrażenia zachodzące w świadomości kolejnych pokoleń młodych ludzi, co w związku z dynamicznymi zmianami polskiej rzeczywistości staje się oryginalną kroniką naszych czasów.

31. edycja potrwa do 15 września. Filmami walczącymi o nagrodę w konkursie pełnometrażowych debiutów fabularnych będą: Bez Wstydu, Big Love, Być jak Kazimierz Deyna, Droga na drugą stronę, Dzień kobiet, Dziewczyna z szafy, Heavy mental, Nad życie, Sanctuary, Ścinki, Trzy Siostry T. i Yuma. Wśród gości na pewno będzie sporo gwiazd. Dotąd festiwal odzwiedziły takie osobowości polskiego świata sztuki jak Robert Gliński, Krzysztof Zanussi, Kinga Preis, Małgorzata Pieczyńska, Magdalena Cielecka, Bożena Dykiel, Małgorzata Foremniak, Renata Gabryjelska, Andrzej Chyra, Filip Bajon i wielu, wielu innych.

Stałym i niezawodnym punktem Festiwalu jest scena muzyczna. Dotąd grali na niej Smolik, Myslovitz, Dżem, Anja Garbarek, Jimi Tenor, Tilt, Raz, Dwa, Trzy.

31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych - Młodzi i Film
od 10 do 15 września 2012 roku
Koszalin

Dodaj komentarz