• 2012-09-01

Jubileusz Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

Od 12 września do 5 października potrwa 50. edycja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego – Międzynarodowego Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis.

Takao Ukigaya (źródło: materiały prasowe organizatora)

Takao Ukigaya (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hasłem tegorocznego Festiwalu to Wschodnie i zachodnie wpływy na tożsamość kulturową Europy. Prezentacje Festiwalowe odbędą się w salach koncertowych Filharmonii oraz w Toruniu i Strzelnie.

Tegoroczne bydgoskie święto muzyki z okazji Złotego Jubileuszu BFM oferuje 17 koncertów symfonicznych i kameralnych, które przeniosą słuchaczy w świat dawnych religijnych i świeckich pieśni oraz melodii. Będzie można usłyszeć jednogłosowy chorał, śpiew wielogłosowy i alikwotowy, barwną i różnorodną twórczość baroku oraz dźwięki, jakie panowały na dworze angielskiego króla za czasów Szekspira, zabrzmią orientalne dźwięki z Iranu, Izraela czy też korsykańskiego śpiewu polifonicznego.

Zaproszeni zostali międzynarodowej sławy artyści, orkiestry i zespoły z Polski oraz: Bułgarii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Iraku, Iranu, Japonii, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii, specjalizujących się w muzyce dawnej. Koncerty Jubileuszowego Festiwalu złożą się na intrygującą i piękną zarazem muzyczną mozaikę Starego Kontynentu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Konferencja Słowianoznawcza pod patronatem Komitetu Słowianoznawstwa PAN, podczas której reprezentanci humanistyki z polskich i zagranicznych uniwersytetów, będą debatować na temat: Kultura, literatura, myśl filozoficzna oraz język Słowian wschodnich i południowych w powiązaniach, wzajemnych oddziaływaniach międzykulturowych.

50. Bydgoski Festiwal Muzyczny
Od 12 września do 5 października 2012 roku
Filharmonia Bydgoska im. I. J. Paderewskiego
Bydgoszcz

Dodaj komentarz