• 2012-08-31

Grafika w Rondzie Sztuki

15 września o godz. 17.00 w Rondzie Sztuki w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy MTG PrintArt odbywającej się w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki PrintArt Kraków–Katowice.

Horst Barting, „370 disjoints in violet 70 lines in green” (źródło: materiały prasowe)

Horst Barting, „370 disjoints in violet 70 lines in green” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa MTG PrintArt | Katowice 2012 jako temat obrała sobie pojęcie horyzontu. Jest on tutaj interpretowany dwojako. Po pierwsze: przestrzennie – jako horyzont łączący dwa miasta: Katowice i Kraków, w którym odbywa się Międzynarodowe Triennale Grafiki, patronujące wystawie. Z drugiej strony: horyzont jako metafora szerokiego zakresu postaw artystycznych prezentowanych na wystawie oraz ciągłego poszerzania się definicji samej grafiki. Daleko poza tytułowy horyzont wykracza natomiast obszar terytorialny krajów, z których pochodzą zakwalifikowani artyści. Jest to grupa wyłoniona spośród zgłoszeń nadesłanych z 71 krajów Europy, Azji, Afryki i obydwu Ameryk.

Wystawa jest częścią większego projektu Międzynarodowego Triennale Grafiki PrintArt Kraków–Katowice 2012, które z kolei odbywa się w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie 2012 i jest imprezą cykliczną zapoczątkowaną w 2007 roku, organizowaną przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Celem tej imprezy jest zaprezentowanie dokonań w grafice światowej na przestrzeni ostatnich trzech lat, poprzez ukazanie jej odkrywczego i nowatorskiego charakteru.

Artyści zaproszeni do udziału rozciągają swoje artystyczne poszukiwania pomiędzy mistrzostwem warsztatowym, a nowymi mediami sztuki. Współczesna grafika jako jedno z mediów, którymi posługuje się sztuka współczesna zachowuje swój indywidualizm dzięki charakterystycznej konstrukcji komunikatu wizualnego, będącego nośnikiem określonych treści, emocji i refleksji.

MTG PrintArt
Kurator: Darek Gajewski
15 września – 2 października 2012 r.
Wernisaż: 15 września 2012 r., godz. 17.00
Rondo Sztuki w Katowicach
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1

Dodaj komentarz