Eko-kuchnia w Zielonym Jazdowie

1 i 2 września CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach projektu Zielony Jazdów czyli CSW na trawie. Tym razem pod hasłem Eko-kuchnia.

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (fot. Magda Starowieyska)

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (fot. Magda Starowieyska)

Koncert zespołu The Band of Endless Noise, zajęcia ze sportów alternatywnych oraz wymiana plastiku, szkła i innych poddawanych przetworzeniu materiałów na torby owoców. To tylko niektóre, nowe propozycje ekologiczne dla całych rodzin w najbliższy weekend w Zielonym Jazdowie.

Piątek rozpocznie spotkanie z ekspertem i debata na temat eko-designu. Architektka i artystka Natalia Romik opowie o różnych obliczach nowego trendu we wzornictwie artystycznym. Wieczorem pod gołym niebem odbędzie się projekcja filmu Zaćmienie słońca, który kwestionuje skuteczność pomocy humanitarnej, zadając pytanie o to czy pomaganie może zaszkodzić. Przedstawieni w filmie mieszkańcy Afryki doceniają unowocześnienia wprowadzane przez inżynierów, ale są szczęśliwi prowadząc życie tradycyjne, zgodne z lokalnym stylem. Po seansie jak co tydzień imprezę rozkręci set djski Magazyn Glissando prezentuje.

Pierwszego września wszyscy, którzy przyniosą surowce wtórne, otrzymają w zamian ekologiczne upominki: torby pełne śliwek, gruszek, jabłek. Ideą wydarzenia jest zachęcenie do segregowania śmieci oraz zdrowego odżywiania. Równolegle, dzieci będą mogły uczestniczyć w oryginalnym warsztacie prowadzonym przez absolwentkę ASP i arteterapeutkę z projektowania ZOO z odpadów: nakrętek, butelek, kartoników po napojach. Zajęcia pokażą jak można starym przedmiotom nadać nowe życie. Rodzinny warsztat dla dzieci i dorosłych z robienia makaronu poprowadzi później Slow Food. O godzinie 20.00 rozpocznie się kolejne spotkanie z ekspertem Wojciechem Kłosowskim, który w wykładzie Jak uniknąć katastrofy przybliży zagrożenia współczesnej ekonomii i opowie o wpływie szybkiego rozwoju gospodarki na środowisko.

Sobotni wieczór to duża dawka energii dzięki muzyce The Band od Endless Noise. To jeden z bardziej znanych przedstawicieli rocka alternatywnego w Polsce, którego unikalna muzyka wymyka się jednak prostym klasyfkacjom. Elektroakustyka łączy się tu z elektroniką i rockiem. Twórczość zespołu ma charakter awangardowy, a jego nagrania emitowane były nawet w BBC. Płyty sprzedają się nie tylko w Polsce, ale i Stanach Zjednoczonych.

Niedziela rozpocznie się nowymi, pobudzającymi kreatywnie warsztatami dla dzieci, które nauczą jak zrobić coś z niczego. Stary wieszak, pudełka po jajkach oraz papier posłużą jako elementy do konstrukcji zupełnie nowych przedmiotów. Dorośli będą mogli ukoić nerwy po tygodniu pracy podczas zajęć z jogi, masażu tajskiego i medytacji aktywnych – umożliwiających uzyskanie dobrostanu psychicznego i fizycznego. Później Klub Sportów Miejskich Skarpa zaprosi do spróbowania swoich sił w kilku sportach alternatywnych. Animatorzy zadbają o to, by każdy, bez względu na fizyczne możliwości, mógł zagrać w ultimate, disc golf i odkryć różne tradycyjne gry podwórkowe. Na koniec chętni będą mogli, z pomocą profesjonalisty, nauczyć się chodzenia po linie rozpiętej między drzewami.

O godzinie 14.00 rozpocznie się wyjątkowy pokaz kulinarny Aleksandra Barona, po którym enfant terrible naszej kuchni zaprosi na burgery z polskiej wołowiny i polskiego Camemberta. Pojawią się też specjały z ozorem i sosem chrzanowym.

Swoje projekty zaprezentują również artyści, którzy przebywali na rezydencjach w A-I-R Laboratory: Grayson Cox i Hollis Witherspoon, Juliette Delventhal i Paweł Kruk, Javier Hinojosa, Chloe Lewis i Andrew Taggart, Francis Thorburn, Nick Yulman, Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez Sarrano). Między piątkiem i niedzielą odbędą się warsztaty, prezentacje, akcje performatywne, które odnoszą się do przestrzeni parku otaczającego CSW.

Program

31 sierpnia

 • Godz. 20.00 – Spotkanie z ekspertem: Natalia Romik ECO Design dla biednych rejonów + dyskusja
 • Godz. 21.00 – Kino: Zaćmienie Słońca / Pod Sluncem Tma, reż. Martin Marecek, Czechy 2011
 • Godz. 21.00-1.00 – DJ set magazyn Glissando prezentuje

1 września

 • Godz. 11.00-15.00 – Recycling daje owoce – Dominik Dobrowolski/Cycling Recycling
 • Godz. 11.00-12.30 – Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo; Maja Piskorska / Concordia Design; Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)
 • Godz. 13.30-15.00 – Wszystko zaprojektowane, czyli ekozoo; Maja Piskorska / Concordia Design Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)
 • Godz. 12.00-15.30 – Jazda na Makaron! – warsztaty kulinarne z przyrządzania makaronu.
 • Godz. 16.00-18.00 – Warsztat realizacyjny: Budownictwo naturalne, organizacja, Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Anna Zawadzka
 •  Godz. 20.00 – Spotkanie z ekspertem: Wojciech Kłosowski, Jak uniknąć katastrofy? + dyskusja
 • Godz. 21.00 – Koncert: Band of Endless Noise

 2 września

 • Godz. 11.00-12.30 – Wszystko zaprojektowane, czyli lampa z niczego – Maja Piskorska / Concordia Design; Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)
 • Godz. 13.30-15.00 – Wszystko zaprojektowane, czyli lampa z niczego – Maja Piskorska / Concordia Design; Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)
 • Godz. 11.30-13.30 – Joga/Astanga Yoga & Masaż Tajski / Thai Sun + medytacje aktywne
 • Godz. 14.00 – Piknik Sportowy. Klub Sportów Miejskich Skarpa
 • Godz. 14.00 – Pokaz kulinarny- Aleksander Baron

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie
21 lipca – 15 września 2012 roku
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie
Ul. Jazdów 2, Warszawa

Dodaj komentarz