• 2012-08-30

Światłoczuła trasa z filmem Cześć Tereska

27 sierpnia w trasę po Polsce po raz kolejny ruszył projekt Polska Światłoczuła, w ramach którego po kraju będzie podróżował film Cześć Tereska wraz z reżyserem Robertem Glińskim oraz odtwórczynią roli Renaty – Karoliną Sobczak.

Polska Światłoczuła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska Światłoczuła (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z kinem. Tworzy niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, które odbywają się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w synagodze, w wiejskiej świetlicy czy domu kultury. Organizatorzy dzielą się ze światłoczułymi widzami z całej Polski filmem i pragną o nim rozmawiać, spierać się, uczyć wrażliwości. W ramach projektu zaprezentowane już zostały: Jutro będzie lepiej Doroty Kędzierzawskiej, Wymyk Grega Zglińskiego oraz Argentyńska lekcja Wojciecha Staronia.

Na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Polska Światłoczuła otrzymała Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za krajowe wydarzenie filmowe 2011 r.

Cześć Tereska uznawany jest za najlepszy film 2001 roku. Status ten potwierdził deszcz nagród, którymi obsypano utwór. Wśród nich: Złote Lwy Gdańskie na FPFF, Nagroda Specjalna na festiwalu w Karlovych Varach i Złota Kaczka dla najlepszego filmu roku. Odtwórczynie głównych ról – Ola Gietner i Karolina Sobczak otrzymały najważniejszą amerykańską nagrodę dla młodych aktorów -Young Artist Award w kategorii najlepsza młoda aktorka w filmie zagranicznym.

Robert Gliński (pseudonim Robert Lehman) jest jednym z czołowych twórców polskiej kinematografii. Urodził się w Warszawie, w 1975 roku ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej, a w 1979 roku reżyserię na PWSFTviT w Łodzi. Twórczość filmową rozpoczynał od filmu dokumentalnego. W 1983 roku zadebiutował filmem fabularnym pt. Niedzielne igraszki. Na dorobek artystyczny twórcy składają się filmy fabularne, dokumentalne (których często był producentem) oraz spektakle teatru telewizji. Robert Gliński jest także wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej oraz dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Karolina Sobczak – polska aktorka ur. 5 marca 1984 w Kutnie. Wychowała się w domu dziecka, w wieku 16 lat zaszła w ciążę. W 2001 roku wystąpiła w filmie Roberta Glińskiego Cześć Tereska. Rok później była bohaterką filmu dokumentalnego Karoliny Bendery Co dalej z tobą, Karolinko?. Epizodycznie pojawiła się również w serialach: 2005 – Pitbull, 2003 – Zaginiona.

Program trasy:

  • 27 sierpnia, Kazimierz Dolny – gościem będzie Karolina Sobczak
  • 28 sierpnia, Krasnobród – gościem będzie Karolina Sobczak
  • 29 sierpnia, Przecław – gościem będzie Karolina Sobczak
  • 30 sierpnia, Uherce Mineralne – gościem będzie Karolina Sobczak
  • 1 września, Nowy Wiśnicz – gościem będzie Robert Gliński
  • 2 września, Jaworzno – gościem będzie Robert Gliński
  • 3 września, Kamienna Góra – gościem będzie Robert Gliński
  • 4 września, Kromnów – gościem będzie Robert Gliński

Finałem trasy będzie kolejne spotkanie i malowanie światłem na festiwalu Hommage à Kieślowski od 7 do 9 września 2012 r. w Sokołowsku.

Projekt Polska Światłoczuła w trasie z filmem Cześć Tereska:
27 sierpnia – 4 września 2012 r.

Festiwal Hommage à Kieślowski, malowanie światłem
7-9 września 2012 r.
Sokołowsko

Dodaj komentarz