• 2012-08-29

Życie w architekturze

Do 30 września można nadsyłać zgłoszenia do konkursu Życie w architekturze objętego patronatem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Życie w Architekturze - konkurs (źródło: materiały prasowe)

Życie w Architekturze - konkurs (źródło: materiały prasowe)

Redakcja miesięcznika Architektura-murator ogłasza VII edycję Konkursu Życie w architekturze, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w XXI wieku. Tym razem o nagrody w czterech kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna) walczyć będą budowle ukończone w latach 2000 – 2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad Konkursem. Będzie to pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta Rzeczypospolitej.

Poza nagrodami jury, wyjątkową architekturę wyróżni także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki.

Konkurs Życie w architekturze to jedyny w Polsce konkurs o tak dużej skali. Jest wielce cenionym przez środowisko architektów i najszerzej komentowanym wydarzeniem architektonicznym w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Dotychczas odbyło się 6 edycji – 5 warszawskich i 1 ogólnopolska w 2000 roku, kiedy nagrody główne wręczał ówczesny Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 1636 zrealizowanych budynków.

Zgłoszenia do Konkursu mogą składać architekci, których budynki zostały ukończone w latach 2000 – 2012. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie organizatora. Ogłoszenie wyników VII edycji Życie w architekturze nastąpi podczas uroczystej gali na początku grudnia 2012 roku. Tradycyjnie nagrodami są statuetki Architektury autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

Terminarz:

  • 22 sierpnia  – ogłoszenie VII edycji konkursu Życie w Architekturze i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl
  • 30 września  – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu
  • 7 listopada  – prezentacja autorów 12 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta, otwarta dla publiczności i mediów
  • 29 października – 18 listopada – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
  • 5 grudnia – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

Konkurs Życie w Architekturze
Zgłoszenia do 30 września 2012 r.

Dodaj komentarz