• 2012-08-29

Wrześniowy numer Artluka

We wrześniu ukaże się trzeci w tym roku numer czasopisma Artluk.  W numerze kontynuowany jest podjęty w poprzednim wydaniu temat pism o sztuce współczesnej – zarówno tych na papierze, jak i w Internecie, ich historii i dniu dzisiejszym.

Okładka „artluka" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Okładka „artluka" (źródło: materiały prasowe organizatora)

O okolicznościach powstania Obiegu opowiada Wojciech Krukowski, a artykuł Jolanty Chwasty-Kowalczyk opowiada o losach czasopism artystycznych wydawanych po 1989 roku – już bez cenzury, ale pozbawionych także państwowego wsparcia. Można również zapoznać się z reakcją redaktora naczelnego Sztuki Andrzeja Skoczylasa na opublikowany w poprzednim numerze artykuł Krzysztofa Stanisławskiego o pismach o sztuce po 1945 roku, oraz odpowiedzią autora na ten list.

Opisane są również najważniejsze wydarzenia artystyczne mijającego lata, takie jak Documenta 13. w Kassel i 7. Biennale w Berlinie, oraz wystawy w Paryżu, Londynie, ale i w Szczecinie, Lublinie, Krakowie czy Toruniu. Poza tym poruszono kwestię wpływu rewolucji informacyjnej i cyfryzacji na obraz współczesnej sztuki.

Zainicjowano także refleksję nad rosnącą aktualnością sztuki i wynikającymi z tego implikacjami (artykuł Sławomira Marca Mit i melancholia) oraz zjawiskiem déjŕ vu, które stało się leitmotivem materiału ilustracyjnego. W numerze znaleźć można również ciekawą rozmowę z międzynarodowej sławy krytykiem Achille Bonito Olivą, który wyjaśnia pojęcie transawangardy i opowiada o jej losach, a także stałe rubryki: Lege Artis Mateusza Marii Bieczyńskiego – tym razem o prawnych aspektach karykatury prasowej, Lekcje plastyki udzielane samemu sobie Marka Sobczyka, który zapoznaje  z historią pisma Oj dobrze już legendarnej Gruppy, oraz Spojrzenie Meduzy Romana Kubickiego, podejmującego rozważania nad jedną z powieści Sartre’a.

Artluk nr 3/2012
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz