• 2012-08-29

Rafał Pytel. Absentia luminis. Grafika, malarstwo, obiekt

12 września o godz. 20.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Rafała Pytla. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Rafał Pytel, „Metropolita 2”, 2011, (źródło: materiały prasowe)

Rafał Pytel, „Metropolita 2”, 2011, (źródło: materiały prasowe)

Absentia luminis to wystawa prezentująca prace połączone wspólną ideą – koncepcją mroku jako strefy kontemplacji, swoistej twórczej pustki, miejsca w którym nicość jest pełnią i przez to bliska jest doskonałości. Poszczególne obiekty stanowią swoistą improwizację na ten temat. Nie zawsze jest nim zanikanie światła, czy też jego brak w rozumieniu czysto fizykalnym. Częściej staje się ów temat pretekstem do ujawniania kontekstów, związanych ze zjawiskami szeroko pojętej kultury, tej wysokiej oraz popularnej, także tych odwołujących się do egzystencji człowieka w rzeczywistości współczesnych aglomeracji.

Struktura przestrzenna wystawy oparta jest o formalną, sekwencyjną narrację. Luminancja dnia ustępuje kameralnej mistyce światła obserwowanego nocą. Za tą koncepcją podążają obiekty umieszczone w różnych częściach galerii, reliefy, grafiki i obrazy olejne, eksponujące swą zewnętrzną strukturę, oraz kubiczne formy zapraszające do świata ukrytego w swym wnętrzu. Na wystawie prezentowanych będzie około 30 prac.

Koncepcja mroku, jako sfery partnerskiej dla świetlistości, pozbawiona negatywnych asocjacji jest bliska mojej idei kształtowania dzieła. Cień i cała związana z nim ikonografia doczekała się bujnego rozkwitu w epoce baroku. Tenebryzm docenił w pełni kontemplacyjną siłę tej strefy naszego bytu, odnajdując wsparcie w duchowości i naukach swojego czasu. Stało się to możliwe dzięki eksploracji tego wątku przez mistyków i alchemików chrześcijańskich na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to wyprowadzano stopniowo cień z niebytu.

Jacek Stapowicz – kurator

Rafał Pytel – asystent na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego, w 2011 roku otrzymał tytuł doktora na macierzystej uczelni. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki. Autor czternastu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych. Uprawia malarstwo, grafikę i fotografię. Tworzy obiekty przestrzenne, reliefy, kolaże dźwiękowe. Laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki.

Rafał Pytel. Absentia luminis. Grafika, malarstwo, obiekt
Wernisaż: 12 września 2012, godz. 20.00
12 września – 10 października 2012 r.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26, Kraków

Dodaj komentarz