• 2012-08-29

Design dla wolności – wolność w designie

Od 31 sierpnia w Studio 44 w Sztokholmie prezentowana będzie wystawa Design dla wolności – wolność w designie poświęcona polskiemu projektowaniu graficznemu.

„Design dla wolności - wolność w designie”(źródło: materiały prasowe)

„Design dla wolności - wolność w designie”(źródło: materiały prasowe)

Epigoni polskiej szkoły plakatu i pionierzy kapitalistycznej reklamy. Podziemne druki walczące i korporacyjne identyfikacje wizualne. Ikonografia narodowa i graficzna subwersja. Wystawa i projekt badawczy Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie ukazuje i poddaje refleksji skomplikowane i nieoczywiste najnowsze dzieje polskiego projektowania graficznego wobec wciąż niedokończonego projektu transformacji.

Wszystko to w kontekście skrajnie różnego od polskiego, dizajnu w dojrzałej demokracji Szwecji.Wystawa pokazuje polskie projektowanie graficzne ostatnich trzech dekad, okresu gwałtownych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Założeniem projektu jest ukazanie, jak dizajn odzwierciedla te zmiany i jak w nich aktywnie uczestniczy. Punktem wyjścia dla wystawy jest teza, iż projektowanie graficzne jest zawsze uwikłane w dyskursy władzy i oporu. Wystawa ukazuje szerokie spektrum polskiej kultury wizualnej ostatnich trzydziestu lat: od podziemnych druków Solidarności, przez wernakularną reklamę lat 90, po artystyczne i wysmakowane druki powstałe w ostatniej dekadzie.

Wystawie towarzyszy aneks poświęcony projektowaniu w Szwecji, przygotowany we współpracy kuratorskiej z Sarą Kaaman i Martinem Falck ze Studia SM. Projekty na nim pokazane wchodzą w dialog z polskimi obiektami, pokazując nieoczywiste związki politycznie uwikłanego projektowania w krajach o diametralnie różnej politycznej historii i teraźniejszości. Ponadto, wystawa w Sztokholmie nawiązuje dialog ze szczególnym miejscem, w którym jest pokazywana. Oddolnie prowadzona galeria Studio 44 jest jedną z przestrzeni mieszczącej się w kamienicy artystycznej Kapsylen, której aktywistyczna tradycja, między innymi wydawnicza i drukarska, sięga lat 70. Oddolnie produkowane, walczące druki z Polski będą zatem pokazywane w jednej z najważniejszych przestrzeni kultury alternatywnej w Sztokholmie.

Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie stanowi jeden z elementów projektu budowania długoterminowej polsko-szwedzkiej współpracy w dziedzinie projektowania graficznego. Przy okazji wystawy planowany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdą się wykłady dla studentów i szerokiej publiczności, debaty z udziałem gości z Polski i Szwecji, warsztat druku na zabytkowych maszynach, oprowadzania kuratorskie, a także program rozrywkowy: Pecha Kucha organizowana we współpracy ze Svensk Form oraz koncert-performance Grzegorza Laszuka, który odbędzie się podczas wernisażu.

Wśród gości z Polski znajdą się: Piotr Rypson, Jacek Mrowczyk, Agata Endo Nowicka, Agata Nowotny i inni. Wystawie towarzyszy anglojęzyczny katalog oraz reader, które mają eksperymentalną formę ręcznie wykonanego zina, dzięki czemu każdy egzemplarz jest unikatowy. Katalog oraz inne publikacje i gadżety związane z polskim rojektowaniem graficznym będą dostępne w sklepiku znajdującym się na miejscu wystawy.

Design dla wolności – wolność w designie
31 sierpnia – 15 września 2012 r.
Studio 44 w Sztokholmie
Tjärhovsgatan 44

Dodaj komentarz