Zorka Wollny Ofelie. Ikonografia szaleństwa

9 września o godz. 18.00 i 19.30 w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się performens Zorki Wollny zatytuowany: Ofelie. Ikonografia szaleństwa.

Zorka Wollny, „Ofelie. Ikonografia szaleństwa”, na zdjeciu Monika Dąbrowska (fot. Małgorzata Mazur)

Zorka Wollny, „Ofelie. Ikonografia szaleństwa”, na zdjeciu Monika Dąbrowska (fot. Małgorzata Mazur)

W jednym miejscu i czasie spotka się jedenaście Ofelii, jedenaście sposobów przeżywania i odgrywania, jedenaście aktorskich kreacji. W pustej przestrzeni galerii Muzeum Sztuki jedenaście aktorek, które grały rolę Ofelii w teatralnych inscenizacjach Szekspirowskiego Hamleta, odtworzy finałową scenę szaleństwa. Zaaranżowany przez Zorkę Wollny ich wspólny występ stanowić będzie performans, w którym różne interpretacje klasycznej roli dramatycznej stworzą obraz kobiecego szaleństwa.

Ofelie. Ikongrafie szaleństwa stanowić będą wydarzenie na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. Bohaterkami performansu są przede wszystkim aktorki, które przyjmując zaproszenie Zorki Wollny, zdecydowały się uczestniczyć w przetworzeniu odgrywanej przez siebie wcześniej roli. Ich występ w performansie będzie efektem wspólnej pracy z artystką. Głównym elementem tego procesu jest przypominanie sobie roli, uaktywnianie pamięci ciała i świadomości, a jednocześnie poddanie refleksji własnej relacji do tego, co uosabia Ofelia oraz do tego, czym jest samo odgrywanie tej postaci. Aktorki, biorąc udział w performansie, nie tylko wykonają rolę, ale również podzielą się z widzami swoim jej przeżyciem.

Udział biorą: Iwona Bielska, Monika Dąbrowska, Ewa Domańska, Gabriela Frycz, Anna Ilczuk, Krystyna Łubieńska, Marta Kalmus-Jankowska, Karolina Porcari, Agnieszka Radzikowska, Małgorzata Rudzka, Bożena Stryjkówna

Zorka Wollny Ofelie. Ikonografia szaleństwa performans
9 września 2012 r., godz. 18.00, 19.30
Muzeum Sztuki | ms2
ul. Ogrodowa 19, Łódź

Dodaj komentarz