• 2012-08-28

Kino autobusowe w Galerii Arsenał

30 sierpnia o godz. 19.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się projekcja filmu Grzegorza Artmana i Armanda Urbaniaka – Filiżanka poświęconego Jerzemu Nowosielskiemu. Pokaz zainauguruje nowy cykl filmowy organizowany we współpracy z PKS Białystok i Braćmi Pawłowskimi.

„Filiżanka”, reż. Grzegorz Artman, Armand Urbaniak (źródło: materiały prasowe)

„Filiżanka”, reż. Grzegorz Artman, Armand Urbaniak (źródło: materiały prasowe)

Inspiracją dla autorów filmu jest twórczość Jerzego Nowosielskiego. Narzędziem skłaniającym do odbycia podróży magicznej stał się spektakl pt. Hotel pod Aniołem w reżyserii Piotra Cieplaka. W 2005 roku rozpoczęto  zdjęcia do filmu. Grupa teatralna wyruszyła na polską prowincję. Doświadczenia europejskich festiwali teatralnych w Wiedniu, Bonn, Avignon, Bolonii i Sztokholmie, które grupa zdobyła w 2000 roku podczas realizacji pierwszej fazy projektu teatralnego noszącego tytuł Hotel Europa – wyznaczyły kierunek produkcji.

Dzięki takiemu zabiegowi, myśl twórcza rozpina się między stolicami kultury a miejscami, gdzie nie dociera żadna oferta kulturalna. Twórcy starają się budować niewidzialny pomost, który zbliża do siebie miejsca tak odległe. Ten film jest podróżą drogą. To jadący pociąg. To człowiek i świat, najbliższa rzeczywistość, najbliższe istnienie. Mężczyzna i kobieta, ich codzienność. Odgłos lecących gołębi, skrzypiąca szafa, czajnik z gotującą wodą i cisza. Intensywność obrazu zastępuje dialog. W milczeniu, odsłania się przestrzeń, która w codziennym obcowaniu ludzi ze sobą bywa niedostrzegana. Obrazy mistrza, tworzone z myślą o tym, aby nie zatrzymywać oka na powierzchni płótna, ale spoglądać w głąb, szukać ukrytych sensów w symbolice malarskiej ekspresji, stają się dla twórców filmu inspiracją.

Artman&Urbaniak

Pokaz filmu Filiżanka, reż. Grzegorz Artman, Armand Urbaniak
30 sierpnia 2012 r., godz. 19.00
Cykl Kino Autobusowe: 30 sierpnia – 30 września 2012 r. (każdy czwartek o godz. 19.00)
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, Białystok
wejście od ul. Świętojańskiej, plac przed elektrownią

Dodaj komentarz