• 2012-08-28

Finaliści Henkel Art.Award 2012

Międzynarodowe jury ekspertów pod przewodnictwem Rainera Fuchsa, głównego kuratora Muzeum Sztuki Współczesnej Stiftung Ludwig Wien – mumok, nominowało pięcioro młodych artystów i grup artystycznych z Estonii, Łotwy, Rumunii, Rosji oraz Serbii do nagrody głównej Henkel Art.Award. 2012.

Zwycięzca, którego nazwisko poznamy na uroczystej gali 30 października 2012 roku, otrzyma nagrodę o łącznej wartości 35 tysięcy euro, na którą składa się czek na kwotę 7 tysięcy euro oraz indywidualne prezentacje prac – w wiedeńskim mumok oraz w kraju ojczystym laureata.

Młodzi artyści, którzy nominowani zostali do ostatniego etapu rywalizacji konkursowej i będą ubiegać się o główną wygraną – czek na 7 tysięcy euro oraz indywidualne wystawy, to Marge Monko z Estonii, Miks Mitrevics z Łotwy, Anca Benera i Arnold Estefan z Rumunii, Olga Jitlina z Rosji oraz Katarina Zdjelar z Serbii. Ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz wręczenie nagrody głównej odbędzie się podczas uroczystej gali 30 października we wnętrzach muzeum mumok.

W jury tegorocznego międzynarodowego etapu konkursu, które obradowało w ostatnich dniach w Wiedniu, oprócz przewodniczącego Rainera Fuchsa, głównego kuratora mumok, zasiedli międzynarodowi eksperci w składzie Nada Beros, główna kurator nowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu oraz Mladen Miljanovic, uznany artysta młodego pokolenia z Bośni i Hercegowiny, zwycięzca Henkel Art.Award. 2009.

Krajowe jury wybrały najwyższej klasy prace ambitnych, młodych artystów. Mimo wielu różnic, nominowanych twórców charakteryzuje głęboka wrażliwość dotycząca społecznych i kulturalnych zmian dokonujących się w ich ojczyznach po obaleniu systemu komunistycznego. Z jednej strony w pracach finalistów widoczna jest konfrontacja z własną historią oraz napięciami między utopijną przeszłością i obecną rzeczywistością. Z drugiej zaś, artyści zajmują się kwestiami komunikacji oraz utopiami w obecnej erze mediów – powiedział Rainer Fuchs, główny kurator mumok oraz przewodniczący jury Henkel Art.Award 2012.

W tegorocznej edycji Henkel Art. Award. udział wzięło w sumie 931 artystów z 23 krajów regionu Europy Środkowo Wschodniej. Ponad 200 prac zostało zgłoszonych w Polsce. Laureatką polskiego etapu była Zofia Gramz, która tym samym zakwalifikowała się do międzynarodowego etapu konkursu. Krajowe jury nagrodziło ją za cykl rysunków tuszem.

Konkurs Henkel Art.Award organizowany jest przez Henkel CEE we współpracy z KulturKontakt Austria od 2002 roku, zachęcając kreatywnych artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej do zgłaszania swoich prac. Od 2009 roku, dzięki współpracy z mumok, który dołączył do grona partnerów konkursu, nagroda główna została wzbogacona o możliwość indywidualnego zaprezentowania swoich prac wewnątrz muzeum.

Dodaj komentarz