• 2012-08-25

Panorama Kina Polskiego w Odessie

1 września rozpocznie się 13. edycja Panoramy Kina Polskiego w Odessie.

Na planie filmu „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na planie filmu „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Kinematografii w Łodzi przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi jest po raz kolejny współorganizatorem Panoramy Nowego Kina Polskiego w Odessie (Ukraina). Miejscem przeglądu jest działający przy legendarnej wytwórni filmowej kinoteatr U-Cinemaw Odessie. Impreza jest realizowana nieprzerwanie od 2000 roku; do tej pory odeskiej publiczności zaprezentowanych zostało ok. 70 tytułów filmowych. Z reguły są to obrazy z najnowszej produkcji, filmy nagradzane i wyróżniane na festiwalach międzynarodowych i krajowych. Trzykrotnie w czasie tego przeglądu uczestniczył w pokazach i spotkaniach reżyser Krzysztof Zanussi (2001, 2006, 2009), odbył się też przegląd twórczości Andrzeja Wajdy (2003).

Przegląd jest organizowany corocznie z okazji święta Odessy, obchodzonego w dniach 1 i 2 września; w tym roku jest to już 218. rocznica od założenia miasta. Pokazy polskich filmów są szczególnego rodzaju podarunkiem, jaki Łódź ofiarowuje Odessie – miastu partnerskiemu. Tegoroczna prezentacja obejmuje tytuły ważne dla polskiej kinematografii, wyróżniane i nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach; kilka z nich ma istotne znaczenie dla tradycji Łodzi Filmowej. Wśród zaproszonych gości tegorocznej edycji są: Włodzimierz Niderhaus, producent i koproducent filmów Róża (wstrząsający dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, tytuł otwierający przegląd) i Galerianki (głośny debiut reżyserski Katarzyny Rosłaniec) oraz Dorota Kędzierzawska – reżyserka obrazu Jutro będzie lepiej (poruszająca historia podróży trzech chłopców z Rosji do Polski). Po pokazie Róży odbędzie się koncert rosyjskich pieśni wojennych Dwa brzegi w wykonaniu Lecha Dyblika i Aleksieja Siemieniszczewa i Ilji Zmiejewa.

Kadr z filmu „Jutro będzie lepiej”, reż. Dorota Kędzierzawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Jutro będzie lepiej”, reż. Dorota Kędzierzawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie – obok wymienionych filmów – znajdą się także m. in. W ciemności (realizowany częściowo w Łodzi obraz w reżyserii Agnieszki Holland, nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy film zagraniczny), Sala samobójców (debiut reżyserski Jana Komasy, jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia) i Uwikłanie (przykład rzadkiego w polskim kinie kryminału). Przeglądowi filmów fabularnych towarzyszą pokazy filmów krótkometrażowych zrealizowanych w Łodzi (etiudy szkolne, dokument, animacja).

Odessa to miasto legendarne, znane, nie tylko dzięki Siergiejowi Eisensteinowi, każdemu wielbicielowi historii kina. Zawsze z wielką radością prezentujemy wybór polskich filmów wymagającej, ale uroczej odeskiej widowni. Towarzyszące projekcjom spotkania z publicznością dają niezapomniane wrażenia

Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi

Przegląd, przygotowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, został zrealizowany przy udziale Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Konsulatu Generalnego RP w Odessie i kinoteartu U-Cinema w Odessie.

13. edycja Panoramy Kina Polskiego w Odessie 
od 1 do 7 września 2012 roku
Odessa

Dodaj komentarz