• 2012-08-25

Dziewczyna z szafy w Koszalinie

Podczas festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, który rozpocznie się 10 września, będzie można zobaczyć debiut kinowy Bodo Koxa – Dziewczynę z szafy.

Kadr z filmu „Dziewczyna z szafy", fot. Anna Rzepka (materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Dziewczyna z szafy", fot. Anna Rzepka (materiały prasowe dystrybutora)

Organizatorzy 31. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film ogłosili listę filmów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego imprezy. Wśród 12 tytułów walczących o statuetkę Wielkiego Jantara znalazł się obraz Dziewczyna z szafy – debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego Bodo Koxa, oparty na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat.

Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w 80 milionach Piotr Głowacki), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w Rain Manie) i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (debiutująca w kinie Magdalena Różańska). Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

Barwny korowód postaci drugoplanowych Dziewczyny z szafy tworzą świetni aktorzy charakterystyczni: Teresa Sawicka i Eryk Lubos oraz – w rolach partnerek notorycznego uwodziciela Jacka – gwiazda przebojowych Skrzydlatych świń Olga Bołądź i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Magdalena Popławska (Lęk wysokości). Debiutującego w kinach reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński (Kobieta w Berlinie, Ogniem i mieczem) i dwukrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak (Statyści, Daleko od okna).

Dziewczyna z szafy
Reżyseria i scenariusz: Bodo Kox
Obsada: Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki, Magdalena Różańska, Olga Bołądź, Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Teresa Sawicka
Dystrybucja: Kino Świat
31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film  
od 10 do 15 września 2012 roku
Koszalin

Dodaj komentarz