• 2012-08-25

Malarstwo Czesława Radzkiego w Elektrowni

Od 7 września w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia można będzie oglądać wystawę Czesława Radzkiego zatytułowaną Malarstwo.

Czesław Radzki „Droga”, 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Radzki „Droga”, 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie z aktualną twórczością Czesława Radzkiego to wędrówka przez krainę świetlistych, silnie brzmiących, w wyrafinowany sposób zestawionych ze sobą barw, to wędrówka przez niemal abstrakcyjne światy tajemniczych symboli, syntetycznych znaków, prostych form, przy pierwszym kontakcie zdradzających nam jednak zaledwie fragment intencji ich skromnego i wrażliwego autora. Metafora i surrealizująca z lekka narracja jego obrazów, pogłębione zaskakującymi i uzupełniającymi całość tytułami, prowadzą nas poprzez kolejne kompozycje drogą, na której Radzki zdaje się opowiadać o doświadczaniu otaczającej go rzeczywistości i refleksjach z tym związanych. Redukując formę, innymi razy sięgając do multiplikacji i ornamentyzacji na pozór tylko banalnych motywów, które podporządkowuje czasem przewrotnej dekoracyjności, artysta buduje opowieść stanowiącą punkt wyjścia dla licznych analiz i interpretacji.

Czesław Radzki urodził się w 1948 roku w Lublinie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (1978).

Od 1978 roku pracuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie profesor tejże uczelni, kieruje pracownią rysunku. Tworzy w zakresie malarstwa i rysunku.

Autor wielu wystaw indywidualnych m.in. w warszawskiej Galerii Zapiecek, Galerii Studio, Galerii Prezydenta Warszawy, Oficynie Malarskiej, Galerii DAP/Okręgowego Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz w Muzeum w Łowiczu.

Czesław Radzki Malarstwo
Od 7 września do 5 października 2012 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Radom

Dodaj komentarz