Zapnij płaszcz w BWA w Tarnowie

We wrześniu i październiku w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie odbywać się będzie cykl edukacyjno-artystyczny pt.: Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizuje doświadczenie.

Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizuje doświadczenie (źródło: materiały prasowe)

Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizuje doświadczenie (źródło: materiały prasowe)

Sztuka i koleje – to brzmi jak wywrotna konstrukcja. A jednak obecność tarnowskiego BWA w budynku odnowionego dworca PKP dowodzi, że na styku tych dwóch dziedzin może iskrzyć. W końcu koleje i sztukę łączy całkiem sporo: dawanie możliwości rozszerzania wiedzy, doświadczenia, poznawania nowych światów. Zapnij płaszcz jest cyklem spotkań i działań, które przyglądają się tej bliskości terytoriów artystycznych i kolejarskich.

Punktem wyjścia do Zapnij płaszcz jest sam budynek tarnowskiego dworca. Dworzec to szczególny rodzaj przestrzeni – takiej, w której zbiega się wiele celów-punktów i która wykształciła system szczególnych reguł. Przebywanie w niej poddawane jest czasowemu rygorowi rozkładu jazdy. Dodatkowo to przestrzeń wspólna, a jednocześnie taka, w której każdy przebywa przede wszystkim dla siebie.

Dworzec jako punkt zbiegu i antropologiczna figura zbieżnego, ale indywidualnego doświadczenia, generuje nowe zjawiska społeczne, coś, co określilibyśmy jako czasową grupę społeczną. W Wielkiej Brytanii wykształcił się specjalistyczny termin na osoby, które spędzają czas na dworcu, tworząc chwilową wspólnotę – to anorak men – ludzie w szczelnie zapiętych przeciwdeszczowych płaszczach. Ich obecność na dworcu ma pretekst – to rozkład jazdy. Anorak meni stoją z harmonogramem przyjazdów i odjazdów na peronach i sprawdzają, czy wszystko przebiega razem z planem. Dodatkowo dysponują dużą wiedzą o technikaliach związanych z funkcjonowaniem dworca – modelach lokomotyw, kierunkach wjazdu etc.

W polskich warunkach anorak meni nie tworzą zwartej grupy. Ale ten typ dworcowego doświadczenia potraktować można jako model do postawienia kilku pytań, które wyznaczają pole pytań-problemów dla cyklu spotkań:

- jak zawiązuje się mała wspólnota subkulturowa? Jak wspólnota strukturyzuje działanie i postrzeganie świata?

- jaką rolę odgrywa tarnowski dworzec dla jego mieszkańców?

- w jaki sposób subkulturowość może być wykorzystywana w sztuce?

Wokół tych pytań będą poruszać się artyści, badacze, performerzy zaproszeni do Tarnowa. Te pytania są również wątkami, które przewinęły się w praktyce filmowej – w ramach Zapnij płaszcz pokazane zostaną filmy podnoszące temat czasowych wspólnot – anorak menów, ale też np. subkultury modsów. Równolegle z cyklem spotkań i cyklem filmowym prowadzony będzie projekt badawczy. W ramach grup badawczych organizatorzy będą zbierać tarnowskie dworcowe historie. Zapnij płaszcz zakończy się warsztatami designerskimi i wystawą prezentującą te prace. Gdzie? Na dworcu, w BWA.

 Program

13 września

  • godz. 18.00  - Nerd, podróżnik, flaneur – o tym, po co jest dworzec / Anna Theiss, BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4
  • godz. 20.00 – Trainspotting – projekcja filmu Danny’ego Boyle’a /odbierz bezpłatny bilet w BWA/CSM, ul. Traugutta 1

20 września

  • godz. 18.00 – Bring Your Own Story – o tym, jak zbierać historię / Malwina Konopacka i Olga Szczepańska, BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

27 września

  • godz. 20.00 - Wszystko, co kocham – projekcja filmu Jacka Borcucha /odbierz bezpłatny bilet w BWA/ CSM, ul. Traugutta 1

4 października

  • godz. 20.00 – Kwadrofonia – projekcja filmu Franca Roddama /odbierz bezpłatny bilet w BWA/ CSM, ul. Traugutta 1

6 października

  • godz. 18.00 - Wiele hałasu o młodzież. Kim są młodzi ludzie i jak się z nimi komunikować / Robert Zydel i Tomek Jędrkiewicz. Consumer Manager, Saatchi & Saatchi, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

11 października

  • godz. 19.00 – koncert zespołu Niwea / Wojciech Bąkowski i Dawid Szczęsny, wstęp wolny, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

25 października

  • godz. 11.00 – 18.00 – Przynieś swoją opowieść na dworzec, okienko otwarte BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

27 października

  • godz. 13.00 – warsztaty designerskie, Robert Pludra BWA, Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizuje doświadczenie.
13 września – 27 października 2012 r.
Galeria Miejska BWA w Tarnowie
Dworzec PKP, Plac Dworcowy 4

Dodaj komentarz