• 2012-08-23

Tutaj – wystawa dla najmłodszych

Od 25 sierpnia Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu zaprasza na wystawę pt.: Tutaj, która została przygotowana przez artystów i… dzieci.

Tutaj - wystawa dla najmłodszych w CSW Kronika w Bytomiu (źródło: materiały prasowe)

Tutaj - wystawa dla najmłodszych w CSW Kronika w Bytomiu (źródło: materiały prasowe)

Podczas leniwych letnich miesięcy Kronikę okupują dzieci. W tym roku we współpracy z artystami przygotowały kolejną wystawę skierowaną do najmłodszych ( i nie tylko). Tematem wyjściowym jest wieloznaczny i wielopłaszczyznowy obszar tutaj – świat, który jest wspólny, jeden i ten sam dla wszystkich, choć zawiera nieskończoną ilość perspektyw, sposobów pojawiania się i działania w nim. Obszar ten obejmuje zarówno ludzi, jak i miejsca, to co realne i wyobrażone, zdarzenia dziejące się w różnych wymiarach czasowych.

Tym, co łączy poszczególne sfery jest kategoria lokalności nobilitowanej i podniesionej do rangi centrum. Wybór podejmowanych tematów i punktów widzenia jest efektem negocjacji pomiędzy uczestnikami warsztatów i zaproszonymi artystami. Wszystkie prace zaprezentowane w ramach wystawy powstały we współpracy artystów z dziećmi. Przestrzeń sztuki zamieniła się we wspólne doświadczenie, którego częścią stały się różnorodne emocje, poznawanie nowych miejsc, odkrywanie znanych przestrzeni z niespodziewanych perspektyw. Prace zrealizowane podczas warsztatów prowadzonych przez Magdę Tothovą oraz Tero Nauhę powstały w ramach długofalowych programów realizowanych przez Kronikę: Metropolis oraz Prace Społeczne i będą stanowić fragment indywidualnych wystaw artystów, które zostaną zaprezentowane w galerii w październiku tego roku.

W ten sposób wystawa Tutaj znosi sztuczne podziały na sztukę tworzoną i odbieraną przez dorosłych i dzieci, projekty skierowane do autorytarnie wyodrębnionych grup odbiorców, tworząc platformę wymiany perspektyw, myśli i doświadczeń.

Praca Magdy Tothovej powstała w ramach projektu Treningi wizualne realizowanego przez fundację Imago Mundi we współpracy z CSW Kronika, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Praca Tero Nauhy i Karoliny Kuci powstała w ramach programu “Prace społeczne” realizowanego przez CSW Kronika ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udział biorą dzieci oraz: Johanna Billing, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter aka Emiter, Asi Mina i Wojciech Kucharczyk, Tero Nauha, Lukas Stopczynski, Winston Hampel i Leonhard Clemens, Magda Tothova.

Tutaj – wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)
25 sierpnia – 29 września 2012 r.
Wernisaż: 25 sierpnia 2012 r., godz. 17.00
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu
Rynek 26

Dodaj komentarz