• 2012-08-23

Zbliża się największa wystawa sztuki współczesnej w Polsce

14 września w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbędzie się otwarcie największej w Polsce wystawy sztuki współczesnej – Mediations Biennale Poznań 2012.

Sang Nam Lee „Landscapic Algorithm”, 2012 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sang Nam Lee „Landscapic Algorithm”, 2012 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mediations Biennale to największa wystawa sztuki współczesnej w Polsce i jedna z większych tego typu imprez w Europie Środkowej. Ideą imprezy jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej, również z odległych zakątków naszego globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej.

Historia Biennale rozpoczęła się wystawą Asia Europe Mediations, która stała się fundamentem dla I Mediations Biennale, odbywającego się w 2008. Kolejna edycja miała miejsce w roku 2010. Mimo, że to impreza wciąż jeszcze młoda, od początku towarzyszy jej rozmach niespotykany na skalę Polski.

Trzecia edycja zatytułowana The Unknown – Niepojmowalne odbędzie się w Poznaniu i będzie trwać od 14 września do 14 października 2012 roku. Udział weźmie w niej około 100 artystów z całego świata. Nad wystawą czuwać będzie 4 kuratorów: Denis Carvalho (Brazylia/USA), Friedhelm Mennekes (Niemcy), Fumio Nanjo (Japonia) i Tomasz Wendland (Polska) oraz dwóch ko-kuratorów – Drorit Gur Arie (Izrael) i Rita Varga (Węgry). Prace artystów wypełnią najważniejsze przestrzenie wystawiennicze oraz przestrzeń miejską Poznania.

Mediations Biennale obejmuje również szereg innych wydarzeń. W marcu tego roku, pod szyldem Mediations Biennale odbyła się w Nowym Jorku wystawa Nothing in Common, będąca pierwszą częścią projektu Hotel de Imigrantes. Poznańskie mediacje będą również częścią tegorocznego The European Biennial of Contemporary Art Manifesta w Belgii. W tym samym czasie, w którym odbywać się będzie program główny Mediations Biennale w wybranych galeriach sztuki w całej Polsce, realizowany będzie cykl niezależnych wystaw pod szyldem Polska Biennale, a w Poznaniu ponadto odbędzie się Konferencja Polska Biennale.

Mediations Biennale Poznań 2012
Od 14 września do 14 października 2012 roku
Poznań

Dodaj komentarz