• 2012-08-23

Jorgi gra na żywo do filmu niemego

25 sierpnia w Parku ZDK w Żarach Kwartet Jorgi zagra na żywo autorską muzykę do pierwszego słowackiego filmu pełnometrażowego Janosik.

Kwartet Jorgi (źródło: materiały prasowe zespołu)

Kwartet Jorgi (źródło: materiały prasowe zespołu)

Janosik (1921)w reżyserii Jaroslawa Jerry Siakela to pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, a zarazem pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Postać Janosika jest obecna w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Reżyser i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Jánošík przedstawia grupę turystów w górskim szałasie słuchających legendy o Janosiku, opowiadane przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy. Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja – narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.

Kwartet Jorgi to legenda polskiej sceny folkowej, jego trzon stanowią bracia Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polsce mało kto słyszał. Sam zespół określa swą twórczość jako muzyka zielonej fali – połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę.

Grana na żywo ilustracja muzyczna do filmu Jánošík to, 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich i barokowych stworzonych na instrumenty akustyczne – flety, dudy, gitarę, saksofony i bębny.

Kwartet Jorgi Jánošík 
25 sierpnia 2012 roku, godz. 22.00
Park ZDK
Żary

Dodaj komentarz