• 2012-08-23

Arne Bellstorf Baby’s in black

Nakładem wydawnictwa Kultura gniewu ukazał się komiks opowiadający historię piątego Beatlesa, Stuarta Sutcliffe’a, i miłości jego życia – Astrid Kirchherr zatytułowany Baby’s in black.

Arne Bellstorf, „Baby’s in Black”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Arne Bellstorf, „Baby’s in Black”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Hamburg, rok 1960. Astrid skończyła właśnie akademię, a jej związek z utalentowanym grafikiem Klausem Voormanem przeżywa poważny kryzys. Pewnej nocy chłopak niespodziewanie ją odwiedza. Jest strasznie podekscytowany, czymś co odkrył kilka godzin wcześniej – grupą młodych Anglików grających rock’n’rolla w jednej z knajp w piwnicach Hamburga. Grupa ta nazywa się The Beatles. A to odkrycie zmieni życie Astrid.

Komiks Arne Bellstorfa, autora Piekło, niebo, powstał zupełnie przypadkowo. Bo przypadkowe było spotkanie, na jednej z ulic Hamburga, młodego niemieckiego rysownika ze starszą panią, jaką jest dziś Astrid Kirchherr. Ujęty jej osobowością Bellstorf postanowił przedstawić historię hamburskiego okresu The Beatles z jej punktu widzenia. To w końcu ona zrobiła pierwsze słynne zdjęcia liverpoolczyków i wymyśliła ich sceniczny wizerunek. Ale z licznych rozmów, które wkrótce z nią przeprowadził powstała zupełnie inna opowieść – o wielkiej miłości, dla której wkrótce najsłynniejszy zespół świata był tylko tłem.

Arne Bellstorf urodził się w 1979 roku w Dannenbergu. W roku 2000 przeprowadził się do Hamburga, by rozpocząć studia na wydziale Ilustracji i Komunikacji Wizualnej. Tam jego wykładowcami byli m.in. Anke Feuchtenberger i Atak, uznani twórcy niemieckiego komiksu niezależnego i artystycznego. Od roku 2002 Bellstorf sam wydawał swoje krótkie formy komiksowe a także przyłączył się do założonej przez Saschę Homera grupy autorów Orang. W 2004 wspólnie z twórcą Insekta założył małe wydawnictwo Kiki Post Verlag. Bellstorf obronił się w 2005 roku a jego pracą dyplomową był album Piekło, niebo, który przyniósł mu nagrodę dla najlepszego debiutanta podczas targów książki we Frankfurcie w tym samym roku.

Jego krótkie komiksy ukazywały się w takich magazynach, jak Strapazin, Moga Mobo, Panik Elektro, Comixene, czy Flitter. Od czerwca 2006 roku Bellstorf rozpoczął regularną współpracę z berlińskim dziennikiem Tagespiegel, dla którego przygotowuje do niedzielnego wydania komiksy pt. Z życia wzięte.

Baby’s in black
Scenariusz i rysunki: Arne Bellstorf
Wydawca: Kultura gniewu

Dodaj komentarz