• 2012-08-21

Przestrzenie Stanisława Bracha

6 września o godzinie 19.00 w BWA – Galerii Miejskiej w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy Stanisława Bracha zatytułowanej Przestrzenie – rzeźba i obraz ceramiczny. Wystawa jest pierwszą obszerną prezentacją sztuki Stanisława Bracha w Tarnowie. Eksponowane prace pochodzą z lat 2005-2012.

Stanisław Brach, Przestrzenie, plakat (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Brach, Przestrzenie, plakat (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Brach to przede wszystkim wrażliwe oko rzeźbiarza patrzącego na świat poprzez analizę wycinków przestrzeni trójwymiarowej, szukające wzajemnych relacji między wypornością a proporcją, konstruowaniem idealnych zależności pomiędzy materią a otaczającą ją przestrzenią. Prace rzeźbiarskie Bracha w okresie kilkunastu ostatnich lat przeszły daleko idąca metamorfozę formalną i można powiedzieć, że występują tutaj dwa wyraźne nurty, jeden z nich nawiązujący bezpośrednio do klasycznego pojmowania formy rzeźbiarskiej jako zwartego monolitu a drugi to eksperymenty z ażurem. Monolity Bracha to przeważnie wariacje na temat postaci ludzkiej a dokładniej korpusu i głowy. Postaci są groźne, niepokojące, pozbawione cech indywidualnych, wszystkie z głowami gwałtownie pochylonymi, nie do końca wiadomo czy to gest rozpaczy, bezsilności a może chwila odpoczynku i wytchnienia po heroicznym wysiłku, właściwie tylko tytuły kompozycji podpowiadają nam w którym kierunku mamy skierować swoją wyobraźnię. Rzeźby te poprzez swoją unifikację są dla mnie portretem symbolicznego Everymana przemawiającego do odczuć uniwersalnego odbiorcy, nastawionego na emocjonalny a nie analityczny kontakt z dziełem sztuki.

Piotr Kukla (fragment tekstu z katalogu wystawy)

Stanisław Brach (ur. 1972 w Gorlicach) jest absolwentem Technikum Ceramicznego w Łysej Górze oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego, 2000). W 2008 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 roku adiunkt na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Pracownia Ceramiki. W latach 2002-2005 oraz 2009-2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uprawia rzeźbę, ceramikę artystyczną i rysunek.

Stanisław Brach (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Brach (źródło: materiały prasowe)

Kalendarium:

  • Wernisaż wystawy: 6 września, godz. 19.00
  • Spotkanie z Artystą: 6 września, godz. 12.00, Zespół Szkół Plastycznych
  • Oprowadzanie po wystawie: 9 września, godz. 16.00
  • Warsztaty dla dzieci w pracowni ceramicznej – prowadzenie Arletta Kocoł-Łoboda, 18 września, godz. 17.00

Stanisław Brach Przestrzenie - rzeźba i obraz ceramiczny
Od 7 do 30 września 2012 roku
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie

Dodaj komentarz