• 2012-08-21

Michał Bobrowski, O krok wyżej

Do 25 sierpnia w warszawskiej Galerii Schody potrwa wystawa Michała Bobrowskiego pt. O krok wyżej. Tytuł wystawy nawiązuje do tytułu albumu z grafikami artysty, wydanego w 1999 roku.

Michał Bobrowski, O krok wyżej, „Motyl”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Bobrowski, O krok wyżej, „Motyl”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na album składały się czarno-białe grafiki, które autor tworzył w latach 1995-99. Większość prac nie posiada tytułów, co może zdawać się pewnym utrudnieniem w odbiorze, z drugiej zaś strony pozostawia widzowi dużą swobodę interpretacji. Część prac została stworzona w duchu maksymy Zen mniej to więcej – białe tła, ale kontrastowe barwy, mało szczegółów. Druga cześć to prace bardziej rozbudowane pod względem szczegółowości, nie dające się w pełni odebrać po jednym spojrzeniu. Wspomniane szczegóły nie są jednak do końca oczywiste, przenikają się nawzajem, znoszą, czasem umykają w dal. Mają wciągać widza, zachęcić do dłuższego patrzenia, do – jak pisał Oscar Wilde – sięgnięcia pod powierzchnię. Czasem wydawać się może, że trochę nie pasują do szybkich, powierzchownych czasów, w których żyjemy. Nie ma w nich ideologii, symboli, odnośników. Może dlatego, że paliwem, inspiracją, motywacją dla nich była muzyka – różnorodna, od włoskiego baroku po punk rocka. Muzyka ma to do siebie, że dzieje się w czasie. Obraz jedynie trwa w czasie, jest ograniczony dwoma wymiarami. Ale jeśli poruszy w widzu tę unikalną nutkę, którą każdy gra i słyszy na swój sposób – to znaczy, że na tę małą chwilę – ożywa. I może z samego patrzenia nie usłyszy się muzyki, ale coś zaczyna się dziać – w czasie.

Michał Bobrowski – urodzony 4go listopada 1969 w Łodzi. W 1995 otrzymał dyplom Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej (konserwacja zabytków). W czasie studiów rysował dla łódzkiego oddziału Gazety Wyborczej. Po otrzymaniu dyplomu wyjeżdża do Warszawy aby pracować jako Art Director w agencjach reklamowych oraz na własny rachunek. Osiąga kilka znaczących sukcesów i zalicza kilka spektakularnych porażek. W 1999 roku wydaje album z rysunkami zatytułowany  O krok dalej. W tym samym roku prace z albumu wędrują na 2 wystawy – w Łodzi i Bydgoszczy. Kolejna wystawa indywidualna odbywa się w Zakopanem w roku 2001. Rok później zaczyna się przygoda z malarstwem, której owocem jest kolejna wystawa, w roku 2009 w Warszawie – tym razem obrazy dominują nad rysunkami, jeśli chodzi o ilość wystawionych prac. Prace Michała Bobrowskiego znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Belgii, Japonii, Holandii i na Ukrainie.

Michał Bobrowski, O krok wyżej, „Szczur”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Bobrowski, O krok wyżej, „Szczur”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Bobrowski, O krok wyżej
Wystawa czynna: od 14 do 25 sierpnia 2012 roku
Galeria Schody
Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz