• 2012-08-20

Rusza Festiwal Moniuszkowski

20 sierpnia w Kudowej-Zdroju rozpocznie się jubileuszowy, pięćdziesiąty Festiwal Moniuszkowski.

„Straszny Dwór” w wykonaniu Opery Krakowskiej (źródło: materiał prasowe organizatora)

„Straszny Dwór” w wykonaniu Opery Krakowskiej (źródło: materiał prasowe organizatora)

Tego lata Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju obchodzi jubileusz 50-lecia. Wyjątkowe święto Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej, to zakrojony z rozmachem program koncertów i spotkań.

Pół wieku wspaniałych koncertów i występów wielkich artystów to okazja do zaprezentowania wyjątkowego programu, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wkroczenia w kolejne pięćdziesięciolecie w myśl słów Moniuszko odczarowany. W tym wyjątkowym roku jubileuszowy program stworzony został przez Stanisława Rybarczyka, nowego dyrektora artystycznego Festiwalu Moniuszkowskiego, wybitnego dyrygenta i animatora kultury.

W jubileuszowej edycji Festiwalu króluje Straszny dwór w wykonaniu Opery Krakowskiej. Festiwal ma charakter międzynarodowy. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpią Małgorzata Walewska, soliści Opery Lwowskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Hradec Kralove pod batutą Andreasa Sebastiana Weisera. Spotkania ze Stefanią Toczyską i Marią Fołtyn poprowadzi Wanda Ziembicka, rzecznik prasowy Festiwalu. W spektaklu teatralnym Moniuszkowo w reżyserii Zbigniewa Lesienia wystąpią m.in. Danuta Błażejczyk, Janusz Szrom i Lesław Żurek.

Nowością jubileuszowej edycji będzie zainicjowany w tym roku I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju współorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Laureaci Konkursu w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Warcisława Kunca wystąpią na czwartkowym Koncercie Finałowym w kudowskim Teatrze Zdrojowym.

Tradycją organizatorów Festiwalu jest poszukiwanie nowych, inspirujących form prezentowania twórczości Stanisława Moniuszki. W tym roku w kudowskim Teatrze pod Blachą podczas koncertu Moniuszko po klezmersku ze specjalnie na Festiwal przygotowanym programem wystąpią polskie wykonawcy muzyki żydowskiej – Magda Brudzińska i zespół Klezzmates.

Festiwalowi towarzyszą również sesja muzykologiczna Stanisław Moniuszko i jego epoka z udziałem wybitnych naukowców współorganizowana przez Katedrę Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także inne znakomite wydarzenia jak koncerty plenerowe czy Korowód Moniuszkowski z udziałem artystów, władz, turystów i mieszkańców miasta.

50. Festiwal Moniuszkowski
Od 20 do 25 sierpnia 2012 roku
Kudowa-Zdrój

Dodaj komentarz