• 2012-08-17

Śladami Le Corbusiera w Tarnowie

Od 6 do 9 września Galeria Miejska BWA w Tarnowie organizować będzie spotkania, wycieczki oraz projekcje filmowe poświęcone Le Corbusierowi. Wydarzenia są częścią Le CorbusYear – programu obchodów 125. rocznicy urodzin architekta.

Le Corbusier, 1933 (źródło: Wikipedia)

Le Corbusier, 1933 (źródło: Wikipedia)

Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie zaprasza do tropienia śladów Le Corbusiera w Polsce. Jego stopa nigdy nie stanęła ani w Warszawie, ani w Katowicach, ani w Tarnowie, ale we wszystkich tych miastach można odszukać jego wpływy. Przedwojenna awangarda, zwłaszcza warszawska, aktywnie uczestniczyła w pracach CIAM – ogólnoeuropejskiej, modernistycznej międzynarodówki, skupionej wokół charyzmatycznego architekta.

Inni pozostawali pod urokiem corbusierowskich form, adaptując je zwłaszcza w luksusowej architekturze mieszkalnej. Po II wojnie światowej, gdy najaktywniejsi apostołowie Le Corbusiera weszli w skład aparatu władzy, kiełkująca od lat fascynacja architektem została niemal zinstytucjonalizowana. Nawet w latach socrealizmu, gdy potępiano corbusierowskie formy, kwitły corbusierowskie idee, zwłaszcza urbanistyczne. To dzięki temu od stolicy po małe miasta można dziś odnaleźć jego ślady i na przykładach nieraz dobrze znanych budynków zobaczyć, jak te idee (5 punktów architektury nowoczesnej, jednostka mieszkalna, Karta Ateńska czy brutalizm) przekładały się na rozwiązania; przekonać się, które zadziałały, które nie, a które znów mogłyby się sprawdzić.

Le Corbusier (właściwie Charles-Edouard Jeanneret, 1887–1965) uchodzi za najważniejszego architekta i urbanistę XX wieku. Dzięki słynnym budynkom oraz publikacjom i wykładom wpłynął na kilka pokoleń projektantów – najpierw w Europie, a po II wojnie światowej na całym świecie. Reprezentował pokolenie, które pod wpływem rozczarowania stanem miast odziedziczonym po XIX stuleciu, ich bezładnym rozrostem i przeludnieniem, podjęło się szukania recept na ich uzdrowienie.

Proponował radykalne terapie, polegające na usuwaniu niezdrowej i niefunkcjonalnej starej zabudowy i pozostawieniu tylko najcenniejszych zabytków. Radził ścisłe łączenie funkcji mieszkalnych i rekreacyjnych, dzięki budowie bloków otoczonych starannie zaplanowaną zielenią. Sformułował pojęcie domu jako maszyny do mieszkania, zaprojektowanego racjonalnie i drobiazgowo, jak samochód czy samolot. Popularyzował budowanie wysokich budynków dzięki wykorzystaniu możliwości żelbetu i prefabrykacji. Poważał niewielu współczesnych architektów, za to podziwiał logikę i celowość inżynierów.

Le Corbusier przewodniczył CIAM (Congrès International d’Architecture Moderne – Międzynarodowy Kongres Architektury Nowoczesnej) – sieci wymiany wiedzy i informacji, łączącej w latach 1928-1959 kilkudziesięciu europejskich (w tym polskich) architektów. Jej najważniejszym dziełem była Karta Ateńska – zestaw wytycznych dla nowoczesnej urbanistyki (1933), stosowanych w wielu krajach podczas powojennej odbudowy i rozbudowy miast. Idee Le Corbusiera rozprzestrzeniały się po świecie również dzięki jego książkom, z których najgłośniejsza to W stronę architektury (Vers une architecture, 1922; pierwsze polskie wydanie ukaże się w 2012 roku).

Program

6 września

  • godz. 18.00 – Inauguracja projektu szlaków corbusierowskich w Tarnowie; BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Dworzec PKP, pl. Dworcowy 4

7 września

  • godz. 18.00 – Wieczór filmowy; Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

8 września

  • godz. 17.00 – Wycieczka śladami Le Corbusiera – Mościce; Zbiórka: zajezdnia autobusowa w Mościcach, ul. Kwiatkowskiego

9 września

  • godz. 17.00 – Wycieczka śladami Le Corbusiera – tarnowskie osiedla; Zbiórka: przed kościołem p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, ul. 16-tego Pułku Piechoty 10

Le CorbusYear / Tarnów
6-9 września 2012 r.
BWA Galeria Miejska
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4,  Tarnów

Dodaj komentarz