• 2012-08-16

Żniwa wkrótce na ekranach

24 sierpnia w polskich kinach zagości pełnometrażowy debiut Benjamina Cantu - Żniwa.

Kadr z filmu „Żniwa”, reż. Benjamin Cantu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Żniwa”, reż. Benjamin Cantu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja filmu rozgrywa sie sześćdziesiąt kilometrów na południe od Berlina. Choć do stolicy jest tak niedaleko, życie płynie tutaj w zupełnie innym rytmie. Właśnie trwają żniwa, więc pracownicy gospodarstwa rolnego mają pełne ręce roboty. Jeden z nich, Marko (Lukas Steltner) jest skrytym, małomównym praktykantem. Unika kolegów, nie najlepiej radzi sobie w szkole, a czekają go egzaminy, które pozwolą mu zostać dyplomowanym rolnikiem.

Na farmie zjawia się nowy chłopak, Jakob (Kai-Michael Muller). W jego obecności Marko powoli zaczyna wychodzić ze swej skorupy. Jednak dopiero podczas krótkiego, jednodniowego wyjazdu do Berlina chłopcy odważą się ujawnić swoje uczucia. Łatwo być gejem w metropolii, lecz znacznie trudniej w małym miasteczku.

Benjamin Cantu w swoim debiutanckim filmie w oryginalny sposób łączy stylizowane na dokument zdjęcia z fabularną dramaturgią. Część osób występujących w filmie to mieszkańcy okolicznych miejscowości. Żniwa otrzymały nagrodę czytelników miesięcznika Siegessaule podczas festiwalu Berlinale w 2011 roku.

Benjamin Cantu urodził się w 1978 r. w Budapeszcie na Węgrzech. Studiował animację w Potsdamie, a następnie reżyserię w Berlinie. Brał udział w EFA Master Class z Allanem Starskim. Podczas studiów przy współpracy z 3Sat i Arte stworzył kilka filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. W 2008 r. otrzymał nagrodę Axel Springer dla młodych dziennikarzy za film Die Welt Gehoert Chaim. Żniwa to jego pierwszy film fabularny pełnometrażowy.

Żniwa
Reżyseria i scenariusz: Benjamin Cantu
Obsada: Lukas Steltner, Kai Michael MullerRoeline, Steven Baade
Premiera: 24 sierpnia 2012 roku
Dystrybucja: Tongariro

Dodaj komentarz