• 2012-08-16

Gombrowiczowska Operetka w Warszawie

12 października w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy na Scenie im. Gustawa Holoubka odbędzie się premiera Operetki Witolda Gombrowicza w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Próba spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Próba spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witold Gombrowicz poprzez parodię operetki pokazał przemiany społeczne w dwudziestym wieku. Operetka nie jest naturalnie ani z prawa ni z lewa, jest proklamacją bankructwa wszelkiej ideologii politycznej – mówił w rozmowie z Dominique de Roux.

W Polsce Operetkę po raz pierwszy wystawił Kazimierz Dejmek w 1975 roku w Teatrze Nowym w Łodzi, muzykę do tego spektaklu przygotował Tomasz Kiesewtter. Warszawska premiera odbyła się w 1980 roku na deskach Teatru Dramatycznego, reżyserem przedstawienia był Maciej Prus, autorem muzyki Jerzy Satanowski. Wśród najważniejszych realizacji tego dramatu należy wymienić również spektakl Jerzego Grzegorzewskiego z muzyką Stanisława Radwana (premiera w 2000 roku w Teatrze Narodowym).

Wojciech Kościelniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Kościelniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Operetka to opowieść o niezmienności świata. Jedna maska zastępuje drugą. Ruch okazuje się pozorny a zmiany nieistotne. W wypadku tej inscenizacji ważną siłą napędową będzie warstwa muzyczna, w której nacisk zostanie postawiony na walkę dwóch sił muzycznych. Pierwszy to świat muzyki klasycznej (z operowym śpiewem na czele) a drugi to świat muzyki ludowej (z charakterystycznym śpiewem białym głosem)

Wojciech Kościelniak

Autorem muzyki do Operetki w Teatrze Dramatycznym jest Piotr Dziubek, a scenografii Damian Styrna. Występują m.in.: Anna Czartoryska (Fior) Paweł Tucholski (Książe), Modest Ruciński/Paweł Paprocki (Szarm) Marcin Przybylski (Firulet), Piotr Kamiński (Złodziejaszek Pierwszy), Paweł Kamiński (Złodziejaszek Drugi).

Wojciech Kościelniak – reżyser spektakli muzycznych, aktor, wykładowca wrocławskiej PWST. Krytycy podkreślają, że stworzył własny styl teatru muzycznego i przywrócił mu wysoką rangę artystyczną.

Operetka
Witold Gombrowicz
Premiera: 12 października 2012 roku
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dodaj komentarz