• 2012-08-16

Obława walczy o nagrodę główną w Montrealu

Thriller Obława w reżyserii Marcina Krzyształowicza znalazł się w gronie 16 najlepszych filmów z całego świata, które powalczą o nagrodę główną w Konkursie Międzynarodowym 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Premierowy pokaz filmu przewidziano na 24 sierpnia, natomiast do polskich kin trafi on 19 października.

Kadr z filmu „Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz, fot. Jacek Drygała (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz, fot. Jacek Drygała (źródło: materiały prasowe)

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Tegoroczna edycja MFF w Montrealu potrwa od 23 sierpnia do 3 września. W czasie jej trwania zaprezentowanych zostanie ponad 430 filmów z 80 krajów świata.

Jak zaznaczają twórcy, Obława ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i – co najtrudniejsze – własną, mroczną przeszłością.  U boku Dorocińskiego, w zaskakującej i zrywającej z dotychczasowych wizerunkiem aktora roli czarnego charakteru, wystąpił Maciej Stuhr (nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za 33 sceny z życia i Przedwiośnie), a jego filmową żonę gra specjalistka od błyskotliwych, charakterystycznych kreacji Sonia Bohosiewicz (Wojna polsko-ruska). Ważnymi elementami wielopiętrowej rozgrywki między głównymi bohaterami są Pestka (powracająca do dramatycznego repertuaru Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński).

Obława to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postaci i mocna intryga.

Marcin Krzyształowicz, scenarzysta i reżyser

Autorem zdjęć do Obławy jest Arkadiusz Tomiak (Symetria, Kołysanka), scenografię opracował Grzegorz Skawiński (Katyń, Generał. Zamach na Gibraltarze), za kostiumy odpowiedzialna była Magdalena J. Rutkiewicz (Róża), za charakteryzację Ewa Drobiec (Śluby panieńskie), dźwięk przygotowali Piotr Domaradzki (Ostatnia misja) i Bartosz Putkiewicz (Sala samobójców), a montaż Wojciech Mrówczyński (Pręgi).

Międzynarodwy Festiwal Filmowy w Montrealu
Obława 
reżyseria:  Marcin Kryształowicz
24 sierpnia 2012 roku
Montreal

Dodaj komentarz