• 2012-08-16

Wkrótce Retro/per/spektywy

17 sierpnia w Łodzi rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy2012.

Oratorium Dance Project Chorea, „Premiere II”, Wytwórnia, Łódź (źródło: materiały prasowe)

Oratorium Dance Project Chorea, „Premiere II”, Wytwórnia, Łódź (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy 2012 organizowany przez Choreę i Fabrykę Sztuki w Łodzi to miejsce konfrontacji artystycznych teatru niezależnego, platforma spotkań, warsztatów i dyskusji o przemianach zachodzących w teatrze XXI wieku.

Druga edycja festiwalu nawiązywać będzie w dużym stopniu do żydowskiej tradycji, kultury i historii, ale w odróżnieniu od innych festiwali sięgających po tę tematykę, Retro/Per/Spektywy pragną zaprezentować wydarzenia teatralne i artystyczne wywodzące się z różnorodnych doświadczeń osobistych twórców, operujących odmienną estetyką i metodami pracy.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie koncert Pieśni Świata w wykonaniu Wielkiego Chóru Młodej Chorei pod kierownictwem Tomasza Krzyżanowskiego. Jest to kontynuacja pracy edukacyjnej podjętej podczas naszego największego projektu Oratorium Dance Project. Festiwal dopełni cykl różnorodnych warsztatów teatralnych i muzycznych prowadzonych przez artystów z całego świata.

Celem festiwalu jest spotkanie niepokornych artystów, którzy działają w obrębie tego samego kręgu niewygodnych pytań filozoficznych, społecznych i antropologicznych. W perspektywie gwałtownego przyspieszenia cywilizacyjnego, totalnej komercjalizacji naszej wyobraźni i gubienia europejskiej tożsamości, o której alarmuje Zygmunt Bauman, organizatorzy chcą gromadzić wokół festiwalu twórców, których najważniejszą ideą jest pytanie o tożsamość jednostkową i społeczną, granice naszej wrażliwości i pamięci oraz wartości uzasadniające sens i cele naszego działania.

„Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stowarzyszenie Teatralne Chorea działa od 2004, należą do niego muzycy, śpiewacy, kompozytorzy, tancerze, plastycy, aktorzy – praktycy i teoretycy, skupiający swoją działalność wokół sztuki teatru. Większość aktorów Chorei znała się wcześniej, przed oficjalnym powołaniem Stowarzyszenia, dzięki wspólnej działalności artystycznej, wspólnym projektom teatralnym i pracy nad spektaklami. Kolejne osoby, które dołączały do grupy to głównie uczestnicy warsztatów oraz spotkań organizowanych przez Teatr Chorea. Do Łodzi Chorea przyjechała w 2007 roku i od tej pory posiada swoją stałą siedzibę w budynkach dawnych fabryk Scheiblera, gdzie wraz z Łódź Art Center powołała do życia Fabrykę Sztuki. W Fabryce Sztuki Chorea koordynuje działalność teatralną, dydaktyczną i edukacyjną.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retro/Per/Spektywy 2012
od 17 do 25 sierpnia 2012 roku
Organizatorzy: Fabryka Sztuki i Stowarzyszenie Teatralne Chorea
Łódź

Dodaj komentarz