• 2012-08-13

Wzgórza Lublina

26 sierpnia w Lublinie odbędzie się druga z akcji fotograficznych z cyklu O-Twórz Lublin! tym razem dedykowana wzgórzom Lublina.

O-Twórz Lublin!, Wzgórza Lublina (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz Lublin!, Wzgórza Lublina (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz Lublin [Spotkania] to druga edycja projektu fotograficznego zainaugurowanego w 2011 roku, dzięki wsparciu władz Lublina. Projekt narodził się jako pomysł na promocję miasta. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym. Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i całego ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade).

W ramach projektu O-Twórz Lublin! przewidziano się 3 akcje fotograficzne, od lipca do września włącznie. W lipcu odbyło się już spotkanie poświęcone portretowi pokoleniowemu. Przed lublinianami jeszcze warsztaty:

  • 26 sierpnia: niedziela | Wzgórza Lublina
  • 16 września: niedziela | Zakłady rzemieślnicze

Wzgórza Lublina – nawiązując do legendy Lublina – miasta wzniesionego niczym Rzym na siedmiu wzgórzach ogranizatorzy będą zachęcać uczestników projektu do odnajdywania w topografii miasta założycielskich wzniesień i spoglądania na miasto właśnie z tych monumentalnych perspektyw. Mają nadzieję, że te wejrzenia na miasto, rozszery myślenie o nim i jego mieszkańcach w szerszym kontekście dziedzictwa kulturowego i historycznego założenia. Ten ważny aspekt, którym rozpocznie cały projekt, a także pozwoli włączyć go w przygotowania do obchodów 700-lecia lokacji Lublina, które będą obchodzone w 2017 roku.

O-twórz Lublin!
Lipiec-wrzesień 2012 r.
Lublin

Dodaj komentarz